Bambocciati nedir?

0

Bambocciati nedir? Küçük boyutlu gündelik yaşam resimleri (17. yüzyılda Roma) olan bambocciati ile ilgili genel bilgiler.

bambocciati, 17. yüzyıl ortalarında Roma’da yapılan, daha çok bir olayı betimleyen, küçük boyutlu gündelik yaşam resimleri. Sözcük, fiziksel özürlü Felemenkli ressam Pieter van Laer’e (1592/95-1642) takılan “II Bamboccio” (Koca Bebek) lakabından türemiştir.

bambocciati

bambocciati örneği

Genel olarak bu üslubun yaratıcısı ve en önemli temsilcisi kabul edilen van Laer, 1625’te Haarlem’den Roma’ya geldi ve çok geçmeden Felemenklilere özgü pitoresk eğilimi ile Caravaggio’nun dramatik ışık-gölge kullanımını birleştiren resimleriyle tanındı. Van Laer ve izleyicileri, doğayı bir pencereden görünürcesine ya da o dönemde geçerli olduğu gibi idealist bir yaklaşımla değil de, gerçekçi biçimde betimleme cüretini gösterdikleri için yapıtları, hem saray eleştirmenleri, hem de klasikçi-idealist yaklaşımın başta gelen ressamlarınca lanetlendi, yakışıksız ve gülünç bulundu.

Ressam Salvator Rosa, bu üslubun daha sonraki uygulayıcıları üzerine yaptığı yorumlarda özellikle kesin bir dil kullanarak bu sanatçıları “sarkık pantolonlar, paçavralar içindeki hırpani dilencileri, sefil ve pis şeyleri” resimlemekle suçladı. Bamboccianti (bambocciati ressamları) oldukça güçlü bir etki alanı yaratmıştır. Yapıtları yalnızca İtalya’da Caravaggio’nun üslupçu yeniliklerinin etkisini yeniden canlandırmak ve sürdürmekle kalmamış, aynı zamanda bunların Felemenk ve Fransa’da da yaygınlaşmasını sağlamıştır. 19. yüzyıl sonunda gerçekçilik akımının doğuşu ile bamboccianti gecikmiş bir ilgi görerek yeniden değerlendirilmiştir.


Leave A Reply