Bamingui Bangoran Nerededir?

0
Advertisement

Bamingui-Bangoran nerededir? Orta Afrika Cumhuriyetinde bir kent olan Bamingui-Bangoran hakkında genel bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Bamingui-Bangoran, Orta Afrika Cumhuriyeti’nin kuzeyinde il (prefecture). Sulak bir bölgede, kuzeybatı yönünde Çad Gölüne doğru akaçlanan Chari Irmağı havzasında yer alır. Çad’la arasındaki sınırı, Chari’nin en büyük kolu Aouk çizer. Güneybatıdan Bamingui ve Koukourou ırmakları, kuzeydoğudan da Kameur ve Vakaga ırmaklarıyla çevrilidir. Yüzölçümü 58.200 kilometrekare olan Bamingui-Bangoran’da sıcak bir iklim hüküm sürer. Ortalama sıcaklık 27°C, yıllık yağış 1.350 mm’dir.

İl merkezi, iç kesimde 510 metre yükseklikte yer alan Ndele’dir. Ndele ve Bamingui, bir karayoluyla (daha güneyde Bamingui Irmağı üzerinden) doğuda Ouadda, güneyde de Mbres’ye bağlanır. Bandaların yaşadığı bu seyrek nüfuslu bölgede, başka önemli yol bulunmaz. Halkın temel besini olan süpür-gedansı, geçimlik düzeyde üretilir. Ndele’de demircilik, bıçak, silah ve alet yapımı gelişmiştir. Güneyinde ise elmas çıkartılır. Doğudaki Saint-Floris, batıdaki Bamingui-Bangoran ulusal parklarında fil sürüleri ile başka büyük hayvanlar yaşar.

Önceleri Ndele’ye bağlı özerk bir ilçe olan yöre, 1960’ların ortasında il olmuştur.


Leave A Reply