Bamumlar Kimdir?

0

Bamumlar kimdir? Mumlar olarak da bilinen ve Batı Afrika’da yaşayan bir halk olan Bamumlar hakkında genel bilgiler.

Bamumlar, mumlar olarak da bilinir, Batı Afrika’da yaşayan bir halk. Nijer-Kongo dil ailesinin Benue-Kongo koluna giren ve genellikle lingua franca olarak kullanılan bir dil konuşurlar.

Bamumlar

Bamumlar

Mfon adı verilen bir başkan tarafından yönetilen devletçiklerinin merkezi, Kamerun’un yüksek çayırlarındaki Foumban’da yer alır. İlk mfon Nçare, 18. yüzyıl başlarında, Bamumların ortak kökenden geldiklerine inandıkları komşu Tikarların yurdundan buraya gelerek yerleşti. Devleti genişletme yönünde ilk adımları, 11. mfon Mbuembue attı. On yedinci mfon Ncoya, Bamumların en ünlü kralıydı. Fulaniler ve Hausalar ile kurduğu ilişki dolayısıyla . Arap yazısını öğrenen Ncoya, 1895 dolaylarında 510 simgeden oluşan bir resim yazısı geliştirdi. Bu sistem, daha sonra 73 harf ve 10 rakamdan oluşan bir hecelgeye indirgendi. Ncoya, yazıcılarının da yardımıyla, Bamum tarihi ve görenekleri üzerine bir kitap hazırladı. 1918’de, Ncoya ile birlikte Bamumların yarıdan çoğunun Müslüman olduğu sanılmaktadır.

Bamumlar zanaatçılıklarıyla ünlüdür. Yerleşik tarıma dayanan ekonomilerinde balıkçılık ve avcılık da destekleyici işlev görür.


Leave A Reply