Bana Arkadaşını Söyle Sana Kim Olduğunu Söyleyeyim Kompozisyon

18
Advertisement

Bana Arkadaşını Söyle Sana Kim Olduğunu Söyleyeyim ne demek ister, bu konuda yazılmış arkadaşlık hakkında kompozisyon örneği, yazı.

arkadaşlık

Bana Arkadaşını Söyle Sana Kim Olduğunu Söyleyeyim

İnsanlar, genel olarak yalnız yaşamaktan hoşlanmazlar. Topluluk içinde veya dışında türlü nedenlerle bunaldığımız, acı çektiğimiz veya olaylar nedeniyle sevinç coşkunluklarına kapıldığımız zaman hislerimizi paylaşacak insanlar ararız. Çevremizdeki insanların hepsi pek tabii bizi anlayamaz, ruhumuzu okşayamaz. İçlerinde bizimle zıt yaradılışta ve karakterde olanlar vardır. Akıl ve ruh el ele verip çevredeki insanlar arasında bir ayıklama yaparak birini en yakın ve candan olarak seçeriz. Seçilen insan fikir ve zevk yönünden bizimle en fazla uzlaşanıdır. Başka deyimle; fikir ve zevklerimizin ahengi bir başka şahısta devam eder ki; bu da, arkadaşımızdır.

Bu nedenle seçeceğimiz arkadaşlar bizim karakterlerimizi ortaya koyarlar. Basit düzeyde kalmış bir İnsan eğitilmiş, aydınlanmış bir kimseyle arkadaşlık yapmaktan zevk duymaz. Varlığından en fazla zevk duyduğumuz kimse, eğilimlerimize en uygun olanı ve bize en çok benzeyenidir.

Sağlam, faziletli, olgun ve bilgin arkadaşlar seçip bunlardan zevk almak istiyorsak, arkadaş seçimine girişmeden önce kendi üzerimizde düşünmeli, eksik ve hatalı taraflarımızı düzeltip zevk ve fikir olgunluğuna varmalıyız.

Advertisement

Faziletle donanmış bir ruh, bir mıknatıs gibi başka bir faziletli ruhu çeker.

Arkadaşlık İle İlgili Atasözleri ve Anlamları


18 yorum

Leave A Reply