Banda Adaları Nerededir? Banda Adaları Hakkında Bilgi

0

Banda Adaları nerededir? Banda Adaları ile ilgili olarak genel ve ansiklopedik bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Banda Adaları Nerededir? Banda Adaları Hakkında Bilgi

Banda Adaları
Banda Adaları, Endonezya’da, Maluku ilinde (propinsi) adalar grubu. Banda Denizinde, Ambon Adasının güneydoğusunda, Seram Adasının güneyinde yer alır. 44 kilometrekare yüzölçümü ile Büyük Banda (Banda Besar), dokuz adanın en büyüğüdür. Grubun üç adasının oluşturduğu iç denizde önemli bir liman bulunur; sualtı bahçeleri gerçekten eşsizdir. Büyük Banda’da yer alan 120 m yüksekliğindeki mercan kayasının üstü 527 m’ye kadar lav ve bazaltla kaplıdır. Grubun bir başka adası olan Api Dağı (Gunung Api), 660 m yükseklikte etkin bir yanardağdır ve 1820 ile 1852’de çok büyük yıkıma yol açmıştır.

Advertisement

Adaların volkanik toprağı, yerel bir bitki olan küçükhindistancevizinin yetişmesine çok uygundur. Öteki ürünler, karanfil, hindistancevizi, tapyoka, tropik meyve ve sebzelerdir. Aynca balıkçılık yapılır. Adalardaki nüfusun yansı, Bandanaira Adasının merkezi ve liman kenti Bandanaira’da yaşar. Halkın çoğunluğu, Cavalıların, Makasarlıların ve küçükhindistancevizi yetiştirilen alanlarda çalıştırılmak üzere Hollandalılarca çevre adalardan getirilen halkların soyundan gelir.

Banda Adaları, 1512’de Portekizlilerin eline geçti. Ama 17. yüzyıl başlarında Hollandalılar, Portekizlileri bu adalardan kovdu. Daha sonra İngiltere ve Hollanda bu adalar için çatıştı. 1814 Paris Antlaşmasıyla Hollandalılara geri verilinceye değin adalar birkaç kez el değiştirdi.


Leave A Reply