Banda Singh Bahadur Kimdir?

0
Advertisement

Banda Singh Bahadur kimdir? Sih topraklarını kendi komutanlığı döneminde genişletmeyi başarmış olan Banda Singh Bahadur hayatı hakkında kısa bilgi.

Banda Singh Bahadur Kimdir?

Banda Singh Bahadur

Banda Singh Bahadur

Banda Singh Bahadur, laçhman das, laçhman dev ya da madho das olarak da bilinir (d. 1670, Racauri – ö. Haziran 1716, Delhi, Hindistan), Babürlülere saldırarak bir süre için Sih topraklarını genişleten komutan.

Genç yaşta samana (çileci) olmaya karar verdi. 1708’de Guru Gobind Singh’in müridi olana değin Madho Das adıyla tanınırdı. Sihlerin kardeşlik örgütüne girdikten sonra Banda Singh Bahadur adını aldı; soğuk ve mesafeli kişiliği yüzünden az sevilse de saygı duyulan bir komutan oldu.

1709’da Babürlülere saldırarak bölgede geniş topraklar ele geçirdi. Dakka’da gerçekleştirdiği yağma ve katliam sonunda Babürlülerin ona karşı tüm güçleriyle harekete geçmesine yol açtı. Bir kaleyle korunan Gurdas Nangal kenti, sekiz aylık bir kuşatmadan sonra 1715’te Babürlülerin eline geçti. Tutsak alınarak Delhi’ye götürülen Banda Singh ve adamları, altı ay boyunca her gün teker teker idam edildi. Banda Singh, kendi sırası geldiğinde, Müslüman yargıca, bu sonun hakça olduğunu, çünkü Guru Gobind Singh’e layık olmadığını söyledi. Kızgın demirlerle işkence edilerek öldürüldü.


Leave A Reply