Bangalore Nerededir?

0

Bangalore nerededir? Hindistan’ın güneyinde yer alan bir şehir olan Bangalore ile ilgili genel, tarihi ve coğrafi bilgiler.

Bangalore, Hindistan’ın güneyinde, Karnataka (eskiden Mysore) eyaletindeki Bangalore ilinin merkezi. 1830’dan beri eyaletin de yönetim merkezi olan Bangalore, ülkenin beşinci büyük kentidir. Eyaletin güneydoğusundaki Karnataka Platosunda, doğu-batı doğrultusunda uzanan bir sırtın tepesinde, deniz düzeyinden 949 m yüksekte yer alır. Yöre halkı Kannada, Telugu ve Tamil dillerini konuşur. Yumuşak geçen kışları ve çok sıcak olmayan yazlan nedeniyle gözde bir yerleşmedir. Ama sanayinin ve konutların giderek artan su gereksiniminin karşılanması önemli bir sorundur.

Bangalore'de Vidhana Saudha (meclis binası)

Bangalore’de Vidhana Saudha (meclis binası)

Kentin adı, Kannada dilinde “haşlanmış fasulye köyü” anlamına gelen bengaluru sözcüğünün İngilizceye uydurulmuş biçimidir. Bangalore, sık dokulu bir eski kent ile kuzeyde ve güneyde, pek çok park ve geniş caddenin bulunduğu ızgara plana göre yapılmış modern banliyölerden ve doğuda dağınık askeri konak yerlerinden oluşur. Kentin çekirdeğini, 1537’de Kempe Gowda adlı bir deniz subayının topraktan yaptığı, 1761’de ise taştan inşa edilen kalenin çevresindeki yerleşme oluşturur. 1831’den racalığın yeniden kurulduğu 1881’e değin Bangalore, İngiliz yönetiminin merkeziydi. İngiltere 1947’ye değin buradaki yönetsel ve askeri varlığını sürdürdü.

Bangalore’de uçak, vagon ve takım tezgahı üretilen tesisler federal hükümetçe işletilir; elektrik ve telefon işletmeleri ile porselen ve sabun fabrikaları ise eyalete bağlıdır. Özel işletmeler ilaç, dokuma, radyo parçaları, cam mamulleri, deri ve ayakkabı, tarım araçları ile kâğıt ve saat üretiminde etkinlik gösterir.

Güney Hindistan karayolu ağının odak noktasında bulunan Bangalore, Varanasi-Kanniyakumari Ulusal Karayolu’nun üstünde yer alır. Anayollarla Bombay ve Madras’a, Mysore kentinden geçerek Nilgiri Tepeleri ve Palghat Geçidi yoluyla da Kerala’ya bağlanır. Kuzeye ve batıya uzanan demiryolları ile Madras’tan gelen Güney Demiryollan’nın kavşak noktasıdır. 8 km doğusundaki Hindustan Havaalanı ile Bombay, Madras, Mangalor ve Sri Lanka’nın Colombo kentleri arasında tarifeli seferler vardır.

Mysore Üniversitesi’nin 1916’da Bangalore’de kurulan birimi, 1964’te Bangalore Üniversitesi adını aldı; Tarım Bilimleri Üniversitesi de aynı tarihte açıldı. Kentte birkaç gece okulu ile bir halk kütüphanesi bulunur. Ayrıca Hindistan Bilim Enstitüsü (1909), Raman Araştırma Enstitüsü (1943) ve Ulusal Havacılık Araştırma Laboratuvan (1960) ile Ulusal Enerji Araştırma Enstitüsü’nün (1960) bir şubesi vardır. Bangalore aynı zamanda gazete ve dergilerin yayın merkezidir. Bölgesel radyo yayın istasyonu da buradadır.

Önemli yapılar arasında 1956’da yapılan Vidhana Saudha, Mysore mihracesinin sarayı ve Mysore Hükümet Müzesi (1866) sayılabilir. Doğal güzellikleriyle önemli olan yerler, Lal Bagh (18. yy’da düzenlenen bir botanik bahçesi), Hesaraghatta Gölü, Chamaraca Sağar Barajı ve 60 km kuzeyde, Tanrı Şiva’ya adanmış iki tapınağın bulunduğu bir yazlık dinlence yeri olan Nandi (Nandidrug) Dağ İstasyonu’dur.

Güney sınırını oluşturan Kaveri Irmağının kollan Arkavati ve Kanva ırmaklanyla akaçlanan ilin yüzölçümü 8.003 km2’dir. Belli başlı tarım ürünleri dan ve yağlı tohumlardır. İlde sığır va koyun yetiştirilir. Bangalore dışındaki önemli kentler Channapatna, Closepet, Magadi ve Hoskote’dur.


Leave A Reply