Bangkok’a Neden Melekler Şehri Deniyor? Sebebi Nedir?

0

Taylandlıların ‘Krung tehp’ diye adlandırdığı ‘Melekler Şehri’ anlamına gelen Bangkok, Tayland’ın en büyük şehri ve başkenti olmasının yanı sıra hareketli ve gösterişli şehirlerindendir.

Bangkok

1782’de Kral I. Rama tarafından kurulan, Güneydoğu Asya’nın en hızlı gelişen ve ekonomik açıdan en dinamik şehridir. Uluslararası platformda Bangkok olarak adlandırılan şehir, halk arasında Krung Thep (Melekler şehri) olarak isimlendirilir.

İstanbul gibi doğu ile batının harmanlandığı bir şehirdir Bangkok… Bu kentte bir yandan renkler, kokular ve sesler ahenkle dans ederken. Diğer yandan da tarihi ve mistik mekanlar ziyaretçilerini büyüleyen atmosferiyle sarmalar. Misafirperver ve güler yüzlü insanları, hayran bırakan tapınakları, renkli pazarları, ışıltılı alışveriş merkezleri ile Bangkok. Asya’nın sürprizlerle dolu, görülmeye değer yerlerindendir.

Zengin bir geçmişe sahip olan şehirde görülebilecek çok sayıda tarihi yapı ve müze bulunmaktadır. Her yıl milyonlarca ziyaretçi ağırlayan Bangkok, Asya’nın en önemli turistik şehirlerinden birisidir.

Bangkok

Şehrin en önemli tarihi eserleri de genel olarak Ko Rattanakosin adı verilen bölgede toplanmıştır. Buradaki tarihi eserler tek tek taksi veya Taylandlıların meşhur ‘tuktuk’ ismini verdikleri araçları ile gezilebileceği gibi, birbirlerine yakın oldukları için yürüyerek de ziyaret edilebilir.

Bangkok‘a neden melekler şehri Geleneksel Thai mimarisinin en güzel örneklerini taşıyan Büyük Saray, yüzden fazla binadan ve tapınaklardan oluşuyor. Bangkok’taki en etkileyici yerlerden biri olan Büyük Saray, 1925 yılına kadar Tayland Kraliyet Konutu olarak kullanıldı. Bangkok’un en çok ziyaret edilen müzelerinden birisi olan kompleks, dış, merkez ve iç saray olmak üzere 3 bölümden oluşuyor. Sarayda tarihi 14. yüzyıla kadar uzanan küçük, küçük ama oldukça ünlü olan Emerald Buddha’nın (Zümrüt Buda Heykeli) içinde yer aldığı Wat Phra Kaew bulunmaktadır.Saray günümüzde kraliyet cenaze törenleri ve düğünlerinin yanı sıra, Budist takvimindeki önemli ritüellerde de kullanılıyor.

Bangkok

Bangkok’un tartışmasız en görkemli yapılarının yer aldığı bir kompleks niteliği taşıyan Wat Phra Kaew Tapınağı, Bangkok’ta görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Wat Phra Kaew, Zümrüt Budha Tapınağı anlamına geliyor ve Tayland’ın en önemli kutsal yeri olarak biliniyor. Resmi adı Wat Phra Sri Rattana Satsadaram olan tapınak, dışardan bakıldığında diğer Budist tapınaklardan pek de farklı değildir ancak, tapınağı bu kadar önemli yapan şey; tapınağın kalbine yerleştirilmiş, tek parça yeşil zümrüt blok üzerinde oyulmuş 66 santimetre yüksekliğindeki Buddha heykeline ev sahipliği yapmasıdır. 13. Yüzyıldan kalma Zümrüt Buda heykelinde, meditasyon konumunda oturan Buddha betimlenmiştir. Budizm’in önemli sembollerinden biri olan Zümrüt Buda’ya Tayland Budistleri son derece saygı duyar.


Leave A Reply