Banka Şube Müdürü Ne İş Yapar? Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Banka Şube Müdürü mesleği nedir? Banka Şube Müdürü ne iş yapar, Banka Şube Müdürü mesleğinin özellikleri hakkında bilgi.

banka-sube-muduruBanka şube müdürü, bir banka şubesinde, yönetimindeki memurlarla birlikte, para ticareti, para değişimi, para korunması ve kredi verme gibi işlemleri yürütür.

Banka şube müdürü ve yönetimindeki memurlar, müşterilerinin çeşitli banka işlemlerini yaparlar. Vadeli ve vadesiz mevduat sahiplerinin bankadaki paralarını muhafaza eder, yatıracakları parayı alır, hesaplarından çekmek istedikleri parayı verir, faiizini öderler. Bütün bu işlemlerin hesabını tutar, yatırılan ve çekilen paranın miktarını ve yatırıldığı ya da çekildiği tarihi, mevduat sahibinin banka cüzdanına işlerler. Bankaların yararlandıkları paranın bir kısmı, kendi öz varlıklarından, bir kısmı da müşterilerin mevduatından sağlanır. Bankalar, belirli bir teminat ve faiz karşılığında, borç para da verirler, bu arada büyük yatırımları finanse ederler. Bir resmi ya da özel bankanın şubesini yönetmek için, banka şube müdürü; müdür yardımcısı, gişe memurları, muhasebeciler, veznedarlar, stenodaktilo ve sekreterlerden kurulu bir kadroyla çalışır.


Leave A Reply