Banoklar Kimdir?

0

Banoklar kimdir? Kuzey Amerika’da yaşamış olan yerli bir halk olan Banoklar hakkında genel bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Banoklar, Kuzey Amerika’nın Büyük Havza bölgesinde yaşamış Yerli kabilesi.
Banoklar
Banoklar, bir olasılıkla 1700’den önce Idaho’nun güneyine, özellikle de Snake Irmağı ile kollarının kıyısına yerleştiler. Hem Payut hem de Banok efsanelerine göre Banoklar, Şoşonların arasında yaşamak ve bizon avlamak için buraya gelmişlerdi. Ova Yerlileri gibi Banokların da, at ve bizonun önem taşıdığı, yan göçebeliğe dayalı bir kültürleri vardı. 320 km uzakta, Oregon’un doğusunda yaşayan Kuzey Payutların diline çok benzer bir dil konuşurlardı. Yazın sombahğı tutmak, küçük av hayvanları yakalamak ve çilek toplamak için batıya, Şoşon Çağlayanına; sonbaharda ise Wyoming’in Yellowstone bölgesinde ve Montana’da bizon avlamak için kuzeydoğuya göçerlerdi.

Banokların sayısı belki de hiçbir zaman 2 bini aşmadı. Buna karşın barışçı komşularını beyazlara karşı ayaklanmaya kışkırtmakta çok etkiliydiler. Açlık, bizon soyunun tükenmesinin yarattığı güçlük ve ABD hükümetinin Yerlileri belirli bölgelere yerleştirme politikası, 1878’de Banok Savaşı’na yol açtı. Bu savaş, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 140 Bariokun, bugün Wyoming’de bulunan Charles’s Ford’da katledilmesiyle sonuçlandı. Yerleştirme kamplarına kapatılan Banoklar bağımsızlıklarını ve özgün kültürlerini koruyamadılar. 1900’e gelindiğinde Banoklardan yalnızca 800 kişi kalmıştı; bunlarınsa çoğu Şoşonlarla evlenmiş, kabile kimliklerini ve savaşçı özelliklerini yitirmişti.


Leave A Reply