Barbara Cartland Kimdir? Romantik Romanların Yazarının Hayatı ve Eserleri

0

Barbara Cartland kimdir ve ne yapmıştır? Barbara Cartland hayatı, biyografisi, kişiliği, eserleri ve romanları hakkında bilgi.

(Barbara Cartland 9 Temmuz 1901 – 21 Mayıs 2000), Dame Barbara Cartland, romantik romanların üretken ve popüler bir yazarıydı. Denenmiş ve test edilmiş bir formülü kullanarak, romantik romanlar için popülist bir talebe dikkat çekti. Yazının dışında, canlı ve enerjik bir kişiliğe sahipti. Giyim tarzıyla da dikkat çekiciydi, renkli giyinmeyi severdi.

Barbara Cartland

1901’de Birmingham, Edgbaston’da doğdu. Babası, Birinci Dünya Savaşı sırasında aileyi zor koşullarda bırakarak öldü. Bununla birlikte, doğal cazibesi, güzelliği ve enerjisi ile 1920’lerin sosyal çevresinde dikkat çekti. Sonuncuyu kabul etmeden önce birçok evlilik teklifini (49 olduğu söyleniyor) geri çevirdi. İronik olarak, ilk evliliği, 6 yıl sonra boşanma ile sonuçlandı. Ancak, Alexander McCorquodale ile ikinci evliliği başarılı oldu ve bu evlilik boyunca iki çocuğu oldu.

Barbara Cartland 1920’lerde, Lord Beaverbrook ile arkadaş oldu. Daily Mail’de, günün meseleleri üzerine yazı yazmak için bir sütun sahibi olduğu pozisyonda çalışmaya başladı. 1923’te ilk romanı Jigsaw’u yazdı. Bu kitabın başarısı yayıncılardan daha fazla talep doğurdu. Yazma formülünü bulmuştu ve yazma etkinliğinin zirvesinde bir iki haftada bir yeni roman dikte edebildi. Yaşamının sonunda, tahmini 723 kitap yazmıştı.

Az sayıda kitap dışında, kitapların çoğu eski moda romantik aşk vizyonuna dayanıyordu. Kadınları erdemin mankenleriydi ve erkekleri eski moda şövalyelik erdemlerine sahipti. Kitaplarının popülerliği inkar edilemedi.

Renkli bir kişiydi ve 1981’de Charles ve Diana Kraliyet Düğünü sırasında tüm ilgileri üzerinde toplamaktan kaçınmak için düğüne katılmadı.

Birinci ve İkinci Dünya Savaşlarında hem kişisel hem de büyük zarar gördü. Erkek kardeşi Ronald Cartland’ın milletvekili olmasına yardım etti. Daha sonra ağabeyi öldü. Bundan sonra geçici olarak Kanada’ya gitti, ancak savaşa katılmak için İngiltere’ye dönmesi gerektiğini hissetti. Kadınların gönüllü hizmetine katıldı ve St Johns Ambulansında birkaç yıl çalıştı.

Dame Barbara Cartland ulusal bir hazine haline geldi. Bazıları için, belki de önceki zamanların karikatürü – hatta eğlenceli bir figür. Ancak, tüm zamanların en çok satan 10 yazarından biri haline gelmiştir.


Yorum yapılmamış

Leave A Reply