Barebones Parlamentosu Nedir? Ne Zaman Kurulmuştur?

0
Advertisement

Barebones Parlamentosu Nedir? Ne Zaman Kurulmuştur? İsmini nereden almış ve kuruluş amacı nedir? Barebones Parlamentosunun tarihi.

Barebones Parlamentosu

Barebones Parlamentosu, küçük ya da atanmış parlamento olarak da bilinir (4 Temmuz – 12 Aralık 1653), İngiliz İç Savaşları’nda, Püritenlerin zaferinden sonra Oliver Cromwell tarafından tek tek seçilen ve “dini bütün” kişilerden oluşan yasama topluluğu.

Adını, tanınmamış üyelerinden olan Praise-God Barbon‘dan almıştır. Cromwell, 20 Nisan 1653’te Artık Parla-mento’yu (Rump Parliament) dağıttıktan sonra ordu konseyinin, cemaatlerin yönetimindeki kiliselere yeni bir mecliste yer almaya uygun kişiler önermelerini isteyen mektuplar göndermesini istedi. Konsey, önerilen adlar arasından, İngiltere için 129, İskoçya için 5 ve İrlanda için 6 kişi olmak üzere toplam 140 üyeyi seçti. Delegeler 4 Temmuz’da toplanarak, 6 Temmuz’da aldıkları bir kararla, Parlamento’nun adını belirlediler.

Bu Atanmış Parlamento’nun (Nominated Parliament) reform tutkusu savaştan bezmiş ulusa istikrar getirmekten çok karışıklık yarattı. 12 Aralık’ta Parlamento’daki muhafazakâr üyeler radikal muhaliflerini, ruhban sınıfını, hukuku ve tebaanın mülkiyetini yok etmekle suçladılar ve beklenmedik bir önergeyle Parlamento’nun dağılmasına karar verdiler. Bunun üzerine çoğunluk, bağlı kaldığı Cromwell’e istifasını verirken, karara katılmayan inatçı bir azınlık ordu tarafından Parlamento’dan çıkarıldı. Ertesi gün General John Lambert, iki günlük bir tartışmadan sonra, Mayıs 1657’ye değin sürecek Protektora yönetimini kuran anayasayı açıkladı.

Advertisement

Leave A Reply