Barycenter Nedir? Yıldızların Gezegenleri Barycenter İle Tespit Edilebilir

0

Barycenter nedir? Barycenter nerede bulunur, özellikleri nelerdir? Gezegeni olan yıldızların Barycenterının bulunması özellikleri.

Barycenter

Gezegenlerin yıldızların yörüngesinde olduğunu söylüyoruz, ama bu gerçek değil. Gezegenler ve yıldızlar aslında ortak kütle merkezlerinin etrafında dönerler. Bu ortak kütle merkezine barycenter denir. Barycenters ayrıca astronomların güneş sistemimizin ötesindeki gezegenleri aramasına yardımcı oluyor!

Kütle merkezi nedir?

Her nesnenin bir kütle merkezi vardır. Bir nesnenin yapıldığı tüm malzemenin tam merkezidir. Bir cismin kütle merkezi dengelenebileceği noktadır.

Bazen kütle merkezi doğrudan bir nesnenin merkezindedir. Örneğin, bir cetvelin kütle merkezini kolayca bulabilirsiniz. Parmağınızı birkaç farklı noktada bir cetvelin ortasının altında tutmayı deneyin. Tüm cetveli tek bir parmak ucunda dengeleyebileceğiniz bir nokta bulacaksınız. Bu, cetvelin kütle merkezidir. Kütle merkezi, ağırlık merkezi olarak da adlandırılır.

Ancak bazen kütle merkezi nesnenin ortasında değildir. Bir nesnenin bazı bölümleri diğer bölümlerden daha fazla kütleye sahip olabilir. Örneğin bir balyoz, kütlesinin çoğunu bir ucunda tutar, bu nedenle kütle merkezi ağır ucuna çok daha yakındır.

Uzayda, birbirinin etrafında dönen iki veya daha fazla nesnenin de bir kütle merkezi vardır. Nesnelerin yörüngede döndüğü noktadır. Bu nokta nesnelerin merkezidir. Barycenter genellikle en fazla kütleye sahip nesneye en yakın olanıdır.

barycenter

Güneş sistemimizdeki Barycenterlar

Dünya ile güneş arasındaki barycenter nerede? Güneşin çok fazla kütlesi var. Buna karşılık, Dünya’nın kütlesi çok küçük. Yani güneş balyozun başı gibidir. Böylece, Dünya ve güneş arasındaki barycenter, güneşin merkezine çok yakındır. Jüpiter Dünya’dan çok daha büyük. 318 kat daha fazla kütleye sahiptir. Sonuç olarak, Jüpiter’in ve güneşin barycenterı, güneşin merkezinde değil. Aslında güneş yüzeyinin hemen dışında!

Tüm güneş sistemimizin de bir barycenterı vardır. Güneş, Dünya ve güneş sistemindeki tüm gezegenler bu merkezin etrafında dönüyor. Güneş sistemindeki her nesnenin kütle merkezidir. Güneş sistemimizin barycenterı sürekli olarak pozisyon değiştiriyor. Konumu, gezegenlerin yörüngelerinde nerede bulunduğuna bağlıdır. Güneş sisteminin barycenter’ı, güneşin merkezine yakın olmaktan güneşin yüzeyinin dışında olmak arasında değişebilir. Güneş bu hareketli merkezin etrafında dönerken etrafta sallanır.

barycenter

Barycenter diğer gezegenleri bulmamıza nasıl yardımcı olur?

Bir yıldızın gezegenleri varsa, yıldız tam ortasında olmayan bir barycenterın etrafında döner. Bu, yıldızın sallanıyormuş gibi görünmesine neden olur.

Dış yıldızlar denilen diğer yıldızların etrafındaki gezegenleri doğrudan görmek çok zordur. Yörüngeledikleri yıldızların parlamasıyla gizlenirler. Bir yıldızın yalpalamasını tespit etmek, etrafında dönen gezegenler olup olmadığını öğrenmenin bir yoludur. Gökbilimciler – barycenterı kullanarak – diğer yıldızların etrafında birçok gezegen tespit ettiler!


Leave A Reply