Başak Burcu Hakkında Her Şey, Özellikleri, Diğer Burçlarla Uyumu

0

Başak burcunun özellikleri nelerdir? Başak burcunun erkeği, kadını, diğer burçlarla uyumu, aşk ve iş hayatı. Başak burcu hakkında her şey.

başak burcu

Kaynak: pixabay.com

BAŞAK
24 Ağustos-23 Eylül

 • Yönetici Yıldızı: Merkür (Zekayı, dili ve canlılığı temsil eder)
 • Grubu: Toprak, Negatif
 • Burcun Cinsiyeti: Dişi
 • Uğurlu Günü: Çarşamba
 • Uğurlu Sayısı: 5, 45
 • Uğurlu Taşı: Koyu Mavi Zafir
 • Uğurlu Renkleri: Açık Sarı, Açık Mavi
 • Uğurlu Çiçekleri: Açelya Lavanta Çiçeği, Mimoza
 • Uğurlu Kokuları: Leylak, Limon, Sardunya
 • En Belirgin Özelliği: Temizlik, Titizlik
 • En Büyük İdeali: Toplumda Beğenilmek
 • En Büyük Hatası: Çekingenlik
 • En Büyük Arzusu: İşte Başarı
 • Etkilendikleri: Detaya çok dikkat ettiklerinden giyiminize ve saçınıza özen gösterin.

Genel Olarak Başak Burcu

Başak burcu toprak elementi ve değişken nitelik özelliklerim taşır. Yani hareketli, pratik ve sakindir. Yöneticisi Merkür’den akıl, mantık ve analiz özelliklerini almıştır. Güzel konuşur, güzel yazar ve kafası çok hızlı çalışır. Zekasının parlaklığına rağmen geri planda kalmayı, olayları perde arkasından yönetmeyi sever. Başak burcu insanın kafası ayrıntılı işlere uygundur. Pek çok insanın gözünden kaçan detayları görür. Bazen detaylar yüzünden olayları bütün olarak göremeyebilir. Ayrıntıya dikkat etmesi, titizliği ve çalışkanlığı enerjisi ile birleşince çok başarılı olur.

On iki burç içinde başak insanı kadar çalışkan kimse yoktur. Nerede ise yaşamındaki en önemli şey iştir. Yorulmak bilmeden çalışan başak sürekli hareket halindedir. Çalışmayı çok sevdiğinden başkalarına iş bulmak için uğraşır. Çok akıllıdır ve en zor zamanlarda parlak çözümler bulmak konusunda üstüne yoktur. Başak insanının her yaptığı mükemmeldir ve her küçük ayrıntı düşünülmüştür.

Kusursuzluk peşinde koşar, her şeyin, önem verdiği her konunun mükemmel olması için çabalar. Kusursuzluk saplantısı yüzünden kendini içten içe eleştirirken çevresindeki herkesi de kötü bir niyet taşımadan eleştirir. Hataların düzeltilmesi gerektiğine inanır. Ama bu arada eleştirdiği kimselerin alınacağı aklına gelmez.

Başak aynı zamanda Zodyak’ın en kaygılı burcudur. Geçmişte olmuş olanlar, şimdi olup bitenler, gelecekte olabilecekler, onun için birer endişe kaynağıdır. Onun tasalarının kaynağı aslında boş kuruntu değil, mükemmellik arayışıdır.

Titiz, temiz, düzenli ve sağlığına düşkündür. Her şeyi yerli yerindedir. Sabah uyandığı zaman gün içinde neler yapacağını düşünmüştür bile. Son derece dakiktir, randevularına zamanında gelir. Güvenilir bir insandır, verdiği sözlere çok önem verir. Başak dürüsttür, yalana ve yapmacığa tahammülü yoktur. Başkalarının duygulan konusunda son derece hassastır. Bu nedenle kimseyi incitmemek için mesela bir yay kadar açık sözlü olmamayı yeğler. Kibar ve naziktir ama ilk tanıştığı kimselerle fazla laubali olmamayı tercih eder.

Başak insanı, yuvasına bağlanacak, evin her şeyi ile ilgilenecek ve aynı zamanda dost olacak bir eş ister. Başak çok romantik sayılmaz, kafaca tatmin olmak ve arkadaş olmak ister. Mizah duygusu olan insanlardan hoşlanır. Bunları bulamazsa kolay kolay evlenmez. Giyimine önem verir ve çok zevklidir ama gösteriş meraklısı ve marka tutkunu değildir.

başak burcu

Kaynak: pixabay.com

Bir dosta ihtiyacınız olduğunda yardımınıza ilk koşan kişi başak olacaktır. Hiç karşılık beklemeden yardım eder. Onun için önemli olan bir şekilde yardımcı olmaktır. Oldukça mütevazıdır. Okumaktan büyük zevk alır ve çok kültürlüdür.

Deneyimlerinin pratik değeri başak için öncül öneme sahiptir. Fiziksel tepkiden, hislerini değerlendirmeden ve entelektüel seviyede mantık yürütmeden önce her deneyimin pratik avantajlarına bakar. Deneyimlerinden kazandıklarını diğer insanlarla paylaşmak, onların kullanımına sokmak tipik bir başak karakteristiğidir.

Başak Burcu İçin Aşk-İlişki-Uyum

 • Başak-Koç: Tartışmaların yaşanacağı bir beraberlik.
 • Başak-Boğa: Başak eleştirel yönünü bir kenara atarsa, uyumlu bir beraberlik.
 • Başak-İkizler: Birbirleriyle anlaşamazlar.
 • Başak-Yengeç: Birbirlerini anlamaya çalışmaları gerekir. Sorunlu bir beraberlik.
 • Başak-Aslan: Uyumlu bir beraberlik.
 • Başak-Başak: Çatışmaların yaşanacağı bir beraberlik.
 • Başak-Terazi: Kişiliklerin uyuşmadığı, sorunlu bir beraberlik.
 • Başak-Akrep: Olumlu ve destekleyici bir beraberlik.
 • Başak-Yay: Yanılgılarla, çatışmalarla dolu bir beraberlik.
 • Başak-Oğlak: Birbirleriyle anlaşır ve uyum sağlarlar. Mutlu bir beraberlik.
 • Başak-Kova: Kültür farkları varsa, mutsuz bir beraberlik yaşanır.
 • Başak-Balık: Birbirlerini anlamakta zorlanırlar. Sorunlu bir beraberlik.

Başak Burcu İçin Cinsellik

Diğer burçlara oranla cinsel alanda daha az aktiftirler. Genellikle soğuk ve mesafeli bir tarz sergileyen başak, mükemmeliyetçi bir yapıya sahip olduğu için cinsellikten de uzak durmayı tercih eder. Her şeyde olduğu gibi cinsellikte de acele etmez. Uzun uzun düşünür ve planlı hareket eder. Tek eşliliği tercih eder. Ayrıntılara önem veren başaklar için bazı detaylar tahrik edici olabilir. Zihin alışverişine önem veren başaklar için entelektüel partnerler uygundur. Cinsel partnerinin de entelektüel olarak güçlü olması başağın uyarılmasında önemli paya sahiptir.

Başak Burcu ve Diğer Burçlar Arasındaki Cinsel Uyum

Başak-Koç: Başak, atılgan koçtan etkilenir. Ama koçun ateşli bir yatak arkadaşına ihtiyacı vardır ve başağın kısıtlamaları buna uygun davranmasına engel olur. Koç her zaman macera arar. Başak ise denenmiş doğru şeylere kilitlenmiş gibidir. Başak heyecan verici konuşmalardan, koç heyecan verici uygulamalardan hoşlanır. Olamayacak bir ilişki gibi görünüyor; evlilik ise kesinlikle cennet vaadetmiyor.

Başak-Boğa: Boğa acele etmeden ve yorulmadan seks yapmaktan haz duyar. Başak ise çözümler, inceler ve belki de eleştirir. Bunun dışında başak, boğa için ateşli olmasa da istekli bir yatak arkadaşıdır. Başka konularda gerçek bir uyum vardır. Her ikisi de maddiyatçı, pratik, etkileyici şeylere hayran birer ev kuşudurlar. Mutlu (heyecan verici olmamasına rağmen) bir ilişki, uyumlu bir evlilik olabilir.

Başak-İkizler: Cinsel olarak anlaşabilirler; çünkü başak bu konuda hiç bencil değildir. İkizler de genelde pek ateşli sayılmaz. Gene de ikizlerin sevişme konusundaki tutumu daha girişkencidir ve başağın nazlarına gelemez. İkizler özgürlüğüne düşkündür ve başağın kontrol ve hükmetme arzusunu kabullenemez. Başak, ikizleri havai ve sorumsuz bulur. Mümkün bir ilişki ama evlilik defterine imza atılmamalı.

Başak-Yengeç: Başak, yengecin ihtiyaç duyduğu duygusal güvenliği ve küçük sevgi gösterilerini ona verir. Yengecin bağımlılığı, başağın korumacı tavrına fevkalade uyar. Yengecin hayalgücü başağı heyecanlandırır. Yengecin karşısındakini memnun etme arzusu da başağın içine işler. Bu ikili, birlikte kabuklarından çıkıp, hayatın güzelliklerine varacaklardır. Ateşli bir ilişki, kalıcı bir evlilik yapabilirler.

Başak-Aslan: Aslan sekse düşkündür. Başak ise otların arasında yuvarlanmaktansa, güvenlikte olmak ister. Bu durum ve başağın eleştirme eğilimi anlaşmazlıklara neden olacaktır. Başağın maddeci ve ayakları yere basan tutumu da aslanın savurgan ve iyimser doğasıyla çatışır. Muhtemelen bir gecelik bir ilişki ve felaketle sonuçlanacak bir evlilik.

Başak-Başak: Cinsel tutumları aynıdır ve aşk ilişkisini daha derin bir şeyin temeli olarak görürler: Ömür boyu sürecek bir hayat arkadaşlığının. Yatak odasındaki talepler aşırı olmaz ama bu gene de şikayet ve eleştirilerin önüne geçemeyecektir. Başak bu konuda kendine hakim olamaz. Sıkı bir ilişki fakat evliliğin iyi gitmesi, can sıkıntısının çok erken başlamamasına bağlı.

başak burcu

Kaynak: pixabay.com

Başak-Terazi: Sevgi ve şefkat dolu terazi, başağın soğuk ve çözümleyici davranışlarıyla altüst olur. Başak aşırı eleştiricidir ve bu da terazinin özgüvenini sarsabilir. Terazinin havailiği, münasebetsizliğe en ufak tahammülü olmayan başağın hoşlanmadığı konulardandır. Bu iki burç arasında çok az ortak nokta vardır. Zor bir ilişki. Evliliğe ise niyetlenmemek en iyisi.

Başak-Akrep: Her ne kadar başak, akrebin cinsel ateşini söndürmeye eğilimliyse de bu ikili temelde uyumludur. Akrep, başağın cinsel arzusunu kabartmaya çalışmaktan asla vazgeçmez.Başak da akrebin niye bu kadar didindiğini merak edip durur: Sevgili oldukları kadar, arkadaş da olamazlar mı? Eğer başak uzlaşmaya yanaşırsa akrep de uslu duracaktır. İlginç bir ilişki ve kalıcı bir beraberlik için olumlu frekanslar.

Başak-Yay: Yayın aşka dertsiz tasasız yaklaşımı başağı çıldırtabilir. Başağın güvenlik arayışı içindeki yüreği, bu ilişkide sızım sızım sızlayabilir. Yay başağın ihtiyaçlarını anlamak için pek az çaba ya gösterir ya göstermez. Ayrıca başağın sekse karşı aşırı iffetli ve ihtiyatlı tutumu, yayı çileden çıkarır. Bu durumda yay, kaçınılmaz olarak seksi başkalarında aramaya başlar.

Başak-Oğlak: Başak, cinsel açıdan oğlağa çekim duyar ama havai fişeği her zaman ateş almayabilir. Başak, oğlağın yatak odası dışındaki ilgilerinde, ikinci planda kaldığını hissedebilir. Bu da bazı çatışmalara neden olur. Bunun haricinde, uyum içinde yürüyebilecek bir beraberlik. Her ikisi de çok pratik, duygusal yönden tedbirli, idareci ve düşünsel yönden aktifler. Biraz cansız bir ilişki ama iyi ve sağlam bir evlilik olacaktır.

Başak-Kova: Her ikisi de aşkı fiziksel egzersizden çok, düşünsel bir uyum olarak görmek eğilimindedirler. Bu ideal ilişki, başka türlü farklılıklar yüzünden bozulur. Başak sekste pek düzenlidir, kova ise uçarı. Başak kovayı ihmalkar, kova başağı hissiz bulur. Aşkları gün geçtikçe artmak yerine, azalmaya yatkındır. Gerçekçi bir ilişki, akılsız bir evlilik olur.

Başak-Balık: Başak için aşk ile güvenlik, fiziksel ihtiyaç ile düşüncesel uyum sıkı sıkıya bağlıdır. Balık için aşk, yaşamın, güzelliğin, romantizmin ve duygusal heyecanın insanı bütünüyle saran büyüsüdür. Başağın sekse dikkatli ve disiplinli yaklaşımı, balığın derin ve sınırsız arzuları söz konusu olunca her şeyi altüst eder. Başağın tedbirciliği birazcık olsun törpülenmezse, bu ilişki kısa süreli ve rahatsız bir birleşme ve mutluluk vaadetmeyen bir evlilikle sonuçlanır.

Başak Burcunun Hediyesi

Titiz başaklar için hediye değerli ve kullanışlı olmalıdır. Giyimde pahalı, fakat sade olanları tercih ederler. İpek fularları, pahalı kazakları, süveterleri, gömlekleri çok beğenirler. Ayrıca her çeşit saksı ve balkon bitkileri, çok amaçlı çantalar, sağlıkla ilgili kitap ve ürünler, hobileri için alacağınız her şey onları mutlu eder.

Pratik ve düzenli olma eğilimindeki başaklar savurganlıktan, gereksiz ve kullanışsız tüm nesnelerden hoşnutsuzdur. Dakik, ruhsal ve fiziksel sağlığına düşkün başakların en sevdikleri ürünler temizlik ve sağlık ürünleridir.

Başak Burcu İçin Tatil

Başak zeki, entelektüel, iletişimci, enerjik ve aynı zamanda üretici bir burçtur. Onun en son isteyeceği sırt üstü uzanarak hiçbir şey yapmadan geçireceği bir tatil olacaktır. Başak insanı hareket ve heyecan aramaktadır.

Keşif ve araştırma duygusunu tatmin edeceği yeni yerler ona heyecan verir. Gideceği yer ile ilgili ne kadar çok bilgi toplayıp hazırlık yaparsa, gittiği zaman o kadar çok mutlu olur.

Başak Burcunun Taşı

Süs taşı karneoldur. Yaşama sevincini temsil eder. Yenilik ve sadakat taşıdır. Kuvars grubunun üyesidir. Türkiye’de önemli miktarlarda bulunmaktadır.

Başak burcunun uğur taşları; koyu mavi zafir, kaplan gözü, sitrin, asil topaz ve ateş opalidir


Yorum yapılmamış

Leave A Reply