Dünyada Basılan İlk Kitap Hangisidir? Kim Yazmıştır ve İsmi Nedir?

1

Tarihte basılan ilk kitap hangisidir? İlk kitabın basılış hikayesi, ilk kitap ne zaman ve nasıl basıldı? “Diamond Sutra” (Elmas Sutra) kitabı hakkında bilgi

"Diamond Sutra" (Elmas Sutra)

“Diamond Sutra” (Elmas Sutra)

Günümüze kadar ulaşanlar içinde yapılan bir değerlendirmeye göre, tarihin basılan ilk kitabı, Buda’nın öğretilerini içeren “Diamond Sutra” (Elmas Sutra)’dır. Buda’nın ağzından, müridi Subhuti’ye söylenen sözleri ve öğütleri aktarır. Tamamı yedi sayfa olan bu kitabın altı sayfası metin bölümüdür. Bir sayfasında ise Buda ile müritlerini gösteren bir, ‘tablo (illustrasyon) vardır. Sayfaların ebadı 30×75 cm’dir. Ağaçtan yapılan bir kalıpla basılan metin bölümünün
sonunda şöyle bir not vardır:

Advertisement

“11 Mayıs 868’de, çok saygıdeğer ebeveynlerinin anılarını yad etmek için ücretsiz olarak dağıtılmak üzere Wang Chieh tarafından basılmıştır.”

Yine ahşap kalıpla basılan illüstrasyonda, Buda’nın çevresinde erkek ve kadın müritlerini görürüz. Ayrıca, iki tane de gülümseyen tombul kedi vardır. Kitap, 1900 yılında Taoist bir rahip tarafından Türkistan’da Tunhuang yöresinde Bin Buda Mağaraları’nda bir duvarın dibinde yığılı olarak 1300 el yazması belge arasında bulundu.

Diamond Sutra” adlı kitap, 868 yılında Çin’de basıldı. Yedi sayfalık kitabın bir sayfasında, Buda’yı erkek ve kadın müritlerinin arasında gösteren bir de illüstrasyon vardı.

Advertisement


1 Yorum

Leave A Reply