Basit Damıtma Nedir? Nasıl Yapılır?

0
Advertisement

Basit damıtma nedir, ne işe yarar? Homojen karışımların basit damıtma yöntemi ile ayrılması nasıl yapılır? Basit damıtma örnekleri.

Basit Damıtma Nedir? Nasıl Yapılır?

Sıvı – katı veya sıvı – sıvı karışımlarıdaki bir sıvının damıtma yoluyla başka bir kapta toplanması basit damıtma ile yapılır.

***Basit damıtmanın yapılabilmesi için, sıvı kaynama noktası yeteri kadar farklı (uçucu olmayan veya uçuculuğu çok az olan) maddeler ile karışmış olmalıdır.

Karışımdaki sadece bir sıvının damıtma yoluyla ayrıştırmasına basit damıtma (destilasyon) denir.

Tuzlu su çözeltisindeki su ayrılarak başka bir kapta toplanmak isteniyorsa basit damıtma yapılabilir. Basit damıtma düzeneğine konmuş tuzlu su çözeltisi ısıtıldığında su buharlaşmaya başlar. Su buharı soğutucudan geçerken soğur ve yoğunlaşarak sıvı hâle geçer. Sıvılaşan su toplama kabında biriktirilir. Elde edilen suyun saflığı oldukça yüksektir. Uçucu olmayan tuz ise buharlaşmaz ve geride kaynatma kabında kalır. Böylece su tuzdan ayrılarak ayrı bir kapta toplanmış olur.

Advertisement

***Bir sıvı, katılar ile oluşturduğu karışımlardan basit damıtma yoluyla % 100 e yakın saflıkta ayrılarak elde edilebilir.

Bir sıvı – sıvı homojen karışımı olan su – etil alkol karışımından etil alkol basit damıtma ile ayrılabilir. Bu karışım basit damıtma düzeneğine konularak ısıtıldığında karışımın sıcaklığı ilk önce etil alkolün kaynama noktası olan 78 °C a ulaşır. Bu sıcaklıkta etil alkol kaynamaya başlar. Çünkü etil alkol kaynama noktası en düşük olan sıvı bileşendir. Etil alkol buharı soğutucuda yoğunlaştırılarak elde edilir. Karışımdaki etil alkolün tamamı buharlaştığında sıcaklıkta ani yükselme meydana gelir. Bu durum gözlemlendiğinde ısıtma işlemine son verilir. Sonuçta etil alkol sudan ayrılmış olur.

***Basit damıtma düzeneği tuzlu su gibi bir katı ve bir sıvıdan oluşan homojen karışımlarından sıvının ayrılmasında daha etkilidir.


Leave A Reply