Batı Samoa Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Ülkeler Rehberi Batı Samoa – Batı Samoa ile ilgili bilgi, başkenti, ekonomisi, bayrağı, komşuları, coğrafi konumu hakkında bilgi

bati-samoaBatı Samoa;
Yüzölçümü: 2.831 km2.
Başkenti: Apia (34.126/1991).
Dil: Samoa dili, İngilizce.
Din: Hristiyan (% 71 Protestan, % 22 Katolik).
Para birimi: 1 tala (Batı Samoa dolan) = 100 sene.

Ortagüneybatı Pasifik’te adalar devletidir. Hawaii’nin yaklaşık 3.500 km güneybatısında, 172° batı boylamının batısında kalan ülke, aynı boylamın doğusunda bulunan ABD’ye bağlı Doğu Samoa’nın 80 km batısına düşer. Yeni Zelanda’nın kuzeydoğusunda Upolu, Savaii, Apolima, Manoo adaları; Upolu’nun doğu kıyısının açıklarında yerleşim bulunmayan 5 adacıktan oluşur.

Yüzey Şekilleri; Mercan kayalıklarıyla çevrili ve yanardağ kökenli Batı Samoa Adaları’nın en büyükleri Savaii (1.131 km2) ile Upolu’dur (1.114 km2). Dağlık ve engebeli olan adalarda kıyı bölgelerini örten verimli kızılkahverengi toprak dışında kalan alanlar, lavlarla kaplı olduğundan tarım etkinlikleri sınırlıdır. Sönmüş kraterlerle kaplı adaların orta kesimlerinde kayalık dağlar bulunur. Ülkenin en yüksek noktası, Savaii Adası’nda Mauga Silisili Dağı’dır (1.857 m). Adalarda ırmak yoktur.

İklimi; Ülkede tropikal deniz iklimi egemendir. Yıl boyunca önemli bir ısı değişiminin gözlenmediği adalarda ortalama sıcaklık 26.2°C, ocak ortalaması 26.7°C, temmuz ortalaması 25.6° C’ dir. Mayıs-kasım ayları arasında etkili olan ve havayı serinleten güneydoğu alizeleri sürekli yağış getirir. Yıllık ortalama yağış tutarı kuzeybatı bölgelerinde 1.800 mm, güneydoğu bölgelerinde 3.800 mm, adaların genelinde 2.800 mm’dir. Bazı okyanus ülkelerinin tersine, tayfun çok sık görülmez.

Advertisement

Bitki Örtüsü ve Hayvanlar; Nemli ve ılık iklim, adalarda sık bir orman örtüsünün gelişmesini sağlamıştır. Tropikal ormanlar, iç kesimlerdeki dağların doruklarını örter. Savaii’ nin lavlarla örtülü alanlan, otlar ve çalılıklarla kaplıdır. Kıyı bölgelerinde hindistancevizi, iç kesimlerde son bulan verimli topraklarda muz, kakao, ekmek ağacı ve yerelması yetişir. Ayrıca, amber çiçeği, yasemin gibi renkli fundalıklar da vardır. Adalan çevreleyen sularda yaşayan balıklar, besin gereksiniminin karşılanmasında önemli rol oynar. Hayvan açısından yoksul sayılan ülkede az sayıda kuş türü yaşar.

Ekonomisi; Ekonomi, temelde tarım ve balıkçılık etkinliklerine dayanmakla birlikte, son yıllarda, tarım ve kereste sektörlerinde etkinlik gösteren fabrikalar da kuruldu.

Tarım ve Hayvancılık. En önemli tarım ürünleri; hindistancevizi (dışsatımın % 60’ı), kulkas (dışsatımın % 15’i), kakao (dışsatımın % 10’u), tütündür. Muz, yerelması, iç tüketimi karşılayacak düzeydedir. 30 bin büyükbaş hayvan, 70 bin domuz, 1.2 milyon kümes hayvanı vardır. Yıllık 3.500 ton dolayında olan balık üretiminden 2.5 milyon dolar gelir sağlanır.

Advertisement

Leave A Reply