Batman’da Gezilecek Yerler (Milli Parklar Arkeolojik Yerler Doğal Güzellikler)

0
Advertisement

Batman ilinde bulunan gezilecek yerler nelerdir? Batman ilinin milli parkları, arkeolojik ören yerleri ve doğal güzellikleri hakkında bilgi.

Batman’da Gezilecek Yerler

Dicle Vadisi

Dicle Vadisi

Uygarlığın doğduğu topraklara can veren Dicle Vadisi, birçok doğa hazinesi saklıyor. Yumuşak kabuklu Fırat kaplumbağasının en önemli yaşam alanlarından biri olan vadide çöl varanı, kızıl akbaba, alaca yalıçapkını ve daha birçok hayvan türü yaşıyor. Bitki varlığı açısından da zengin olan vadide nadir kelebeklere de rastlanıyor. Baraj projelerinin tehdidi altında olmasına rağmen Dicle Vadisi el değmemiş geniş alanlara sahip. Yörede yoğun olarak tarım, hayvancılık, bağcılık ve az miktarda balıkçılık yapılıyor. Dicle Vadisini tehdit eden Ilısu Barajı Projesine karşı Atlas ve Doğa Derneği bir kampanya yürütüyor.

Hasankeyf

hasankeyf

Bizans İmparatoru Konstantinos tarafından İS 4. yüzyılda Dicle kıyısında bir sınır kalesi olarak inşa edildi Hasankeyf. İS 639’da Emevilerin kontrolüne geçti. Abbasiler, Hamdaniler, Mervaniler, Artuklular, Eyyu-biler ve Osmanlıların egemenliğinde kalan kent ortaçağda medreseler, rasathane, darüşşifa ve diğer eğitim kurumlarıyla bölgenin bilim ve kültür merkeziydi. Hasankeyf’te özellikle Artuklular döneminden çok sayıda eser günümüze ulaşabilmiş durumda. Ulaşım yolları ve ticaret merkezlerinin yer değiştirmesiyle önemini yitiren kent günümüzde Ilısu Baraj Gölü sularının altında kalma tehlikesiyle karşı karşıya.Korun-ması için sivil toplum örgütleri tarafından en kapsamlı kampanyaların yapıldığı yerlerden biri Hasankeyf.

İlçede sadece bir pansiyon bulunuyor. Dicle kenarında ve ilçede kamp kurmak isteyenlerin ilçedeki emniyet müdürlüğünden izin alması gerekiyor. Eğer yer müsaitse öğretmenevinde de kalınabiliyor. Dicle kenarındaki çardaklarda, tahtlarda ve Yol Geçen Hanında yöre yemeklerinin lezzetlerine varabilirsiniz. Burada “şabot” adı verilen balık, ızgara çeşitleri, kaşarlı ciğer şiş yiyebilirsiniz. Ayrıca, buzlu yoğurt yemenizi tavsiye ederiz.

Advertisement

Hasankeyf Hakkında Daha Fazla Bilgi


Leave A Reply