Bayram Namazı Farz mıdır? Bayram Namazının Nasıl Kılınır?

0

Bayram namazı nedir ve ne zaman kılınır? Bayram namazının özellikleri, bayram namazı nasıl kılınır, hakkında bilgi.

Bayram Namazı

Advertisement

Bayram Namazı Farz mıdır?

Bayramlar, insanların sevinçli olduğu, akraba ziyaretlerinin yapıldığı, toplumsal bağların güçlendirildiği günlerdir. Küsler bu günlerde barışır, dostluklar bu zamanlarda sağlamlaşır. İnsanlara böyle güzel anları var eden Yüce Allah bu günlerde unutulmaz ve Allah anılarak, O’na şükredilir.

Bayram günü sabahın erken saatlerinde evlerde heyecan başlar. Güzel elbiseler giyilir ve bayram namazını kılmak için camilere gidilir. Bayramın ilk mutluluğu camide, cemaatle kılınan bayram namazıyla başlar. Namaz kılındıktan sonra herkes bir biriyle bayramlaşır adeta bir sevgi seli oluşur.

Ramazan Bayramı ve Kurban bayramı olmak üzere bir yılda iki dini bayram vardır. Bayram namazı iki rekâttır ve bayram namazının kılınması vaciptir. Bayramın ilk günü, sabah namazının vaktinin çıkmasından kırk beş dakika sonra camide cemaatle kılınmaktadır.

Bayram namazının kılınışı:

“Niyet ettim Allah rızası için bayram namazını kılmaya, uydum imama.” denilerek niyet edildikten sonra imamla birlikte imamla birlikte “Allahu ekber.” denilerek namaza başlanır. Herkes, içinden “Sübhâne-ke” duasını okur ve ardından imamla birlikte üç kez “Allahu ekber.” denilir, ilk İki tekbirde eller yana bırakılır, üçüncü tekbirde eller bağlanır, imam yüksek sesle “Fâtiha suresini” okuduktan sonra ardından, Kur’an’dan birkaç ayet veya bir sure okur.

Advertisement

Rükû ve secdelere gidildikten sonra ikinci rekâtı kılmak için ayağa kalkılır, imam “Fâtiha suresini” ve Kur’an’dan bir bölümü yüksek sesle okumasının ardından üç kez “Allahu ekber.” denilerek tekbir alınır ve her defasında eller yana bırakılır, dördüncü tekbirde eller kaldırılmadan rükûya gidilir. Secdeler ve son oturuştan sonra selam verilerek bayram namazı tamamlanır. Bundan sonra imam minbere çıkarak cemaate hutbe okur ve hemen ardından dualar yapılır. Bütün cemaat imamın önderliğinde bayramlaşır.


Leave A Reply