Bayramiç Nerededir?

0
Advertisement

Bayramiç nerededir? Bayramiç hangi ilimize bağlıdır? Bayramiç ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

Bayramiç

Bayramiç Nerededir?

Bayramiç; Çanakkale İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 2 bucağı (Evciler, Yiğitler), 74 köyü vardır. İlin güneyinde; kuzeyden Merkez, doğudan Çan ve Yenice, batıdan Ezine, güneyden Ayvacık ve Balıkesir’in Edremit ilçeleriyle çevrilidir.

İlçe topraklarının kuzeyi ve güneyi dağlık, orta bölümü düzlüklerle kaplıdır. Kuzeyde Kayacı Dağı’nın güney etekleri, güneyde Edremit sınırları içerisinde kalan Kaz Dağı’nın kuzey etekleri ilçe topraklarına sokulur. Menderes Çayı, güney, kuzey ve doğudaki yükseltilerin eteklerinden inen sularla beslenir, doğu-batı doğrultusunda akarak Ezine’ye geçer, Çanakkale Boğazı’ nın Ege’ye açıldığı yerde denize dökülür. Çay, ilçenin orta kesimindeki dalgalı düzlükleri sular. Marmara iklimi etkileri görülür. Yıllık ortalama sıcaklık 14-15°C, yağış tutarı 650 mm’dir. Güney ve kuzeydeki yamaçlarda meşe-kayın, gürgen ve karaçam ağaçlarından oluşan ormanlar görülür. Tarım ve hayvancılık, temel geçim kaynaklarıdır. Menderes Çayı’nın suladığı verimli topraklarda tarım yapılır.

Başlıca ürünler; buğday, yulaf, arpa, fasulye, nohut, burçak, ayçiçeği, susam; meyvelerden üzüm, elma ve zeytindir. Koyun, keçi, sığır beslenir. Orman İşletmesi’nin sağladığı iş olanakları, orman köylerinin gelirine katkı sağlar. İlçe merkezinde küçük ölçekli kereste atölyeleri, yörede kurşun yatakları vardır. Menderes Çayı kıyısında, deniz düzeyinden 75 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 62 km, Çanakkale-İzmir Karayolu’na 25 km uzaklıktadır.

Advertisement

Leave A Reply