Bebekler Ellerini Ne Zaman Kullanmaya Başlar?

0

Bebekler ellerini ne zaman fark eder? Bebekler ellerini ne zaman ve nasıl kullanmaya başlar, hangi aylarda neler yaparlar?

bebek-elleriBebekler Ellerini Ne Zaman ve Nasıl Kullanır?

Advertisement

Yeni doğmuş bir bebeğin elleri genellikle yumuludur. Bebeğiniz elini açacak olursa, parmağınızı avucuna bastırın. Hemen parmağınız sımsıkı tutacaktır. Parmağınızı çekmeye çalışırsanız, o da tutuşunu daha güçlendirir. Bebeğin sizi tutarak gitmenize izin vermemesi sizde hoş bir duygu oluşturursa da, bebek bunu bilinçli yapmıyordun Yalnızca ‘yakalama refleks’ inin varlığını kanıtlamak istiyordur. Bu bebeğin sahip olarak doğduğu reflekslerden biridir. Bebek üç aylık olup ellerini genellikle açık tutmaya başlayınca, bu refleksi yok olur. Bu çağda eline çıngırak örneği küçük bir oyuncak verdiğinizde, bilinçli olarak tutacaktır oyuncağı. Bebeğin yatağı ya da arabasının üstüne ipe dizili canlı renkli biçimler asmanız onu uzanıp dokunmaya iteleyeceğinden iyi olur. Beş aylık olana dek sizin uzattığınız birşeyi elinizden alamaz. İlk adımları beceriksizcedir. Uzattığınız şeyi bulana dek eli orada burada dolaşır. Tutmaya nasıl çabaladığını izleyin. Uzatılan şeyi önce avucu ve dördüncü ya da beşinci parmağı ile tutmaya çalışacaktır. Biraz daha büyüyünce, tutma yeteneği de daha gelişecektir.

Altı aylıkken eline aldığı herhangi bir şeyi bir elinden diğerine geçirdiği gibi, doğal olarak bunu doğru ağzına götürecektir. Bu nedenle elinde küçük oyuncaklar bulunduğunda yalnız bırakılmamalıdır. Yaklaşık bir yaşına geldiğinde, her yakaladığını, artık ağzına götürmez. On-onbir aylık olan bebeğin tutma becerisi gerçekten de çok ilerlemiştir. Çok küçük şeyleri dahi başparmağı ve işaret parmağı ile tutabilmektedir. Boncuk, fıstık ve hap örneği yere düşen küçük cisimler bu çağdaki bir bebek için tehlike kaynağıdır. Bebeğinizin baş ve işaret parmaklan ile tutmayı nasıl başardığını görmek istiyorsanız, yaklaşık olarak sekiz aylıkken onu kucağınıza oturtup, önünüzdeki masaya bir parça pamuk koyun. Elinde o anda ne tutuyorsa bırakır. Onbir aylık olduğunda, elindekini bırakmaz size uzatır. Bu çağa dek ne denli rica ederseniz edin, herhangi birşeyi size vermeyi reddeceği olumsuz bir devre geçirir. Onüç aylık olduğunda iki küçük tahta kübü üstüste yerleştirecek beceriyi edinmiştir.

Onbeş aylık olunca ya da belki daha da erken, kaşığı alıp mamasını kendi yiyebilir ve bir bardak sütü dökmeden masadan alabilir.

Advertisement


Leave A Reply