Bebeklerde Doğum Lekesi Nasıl Geçer?

0

Bebeklerde doğum lekesi neden olur? Nasıl geçer? Doğum lekesi ve tedavisi hakkında bilgi.

dogum-lekesi

Advertisement

Bebeklerde Doğum Lekesi

Doğum lekesi, rengi çevresinden farklı bir deri lekesidir ve derinin hemen altında küçük kan damarlarının bir arada durması veya pigment (boya maddesi) bulunmasına bağlıdır. Düz veya kabarık olabilen doğum lekeleri doğum sırasında mevcut olabileceği gibi, sonraki ilk aylar İçerisinde de ortaya çıkabilir.

Kahverengi doğum lekeleri daire şeklindedir, bunların üzerinde kıllar bulunabilir. Mol adı verilen bu lekeler kalıcıdır, bunlara uzman hekimler dışında hiç kimse müdahale etmemelidir.

Hemanjiyom, ensede, üst göz kapaklarında veya burunda görülen küçük, pembe renkli, örümceği andıran lekelerdir. Birkaç yıl içerisinde ortadan kaybolur.

Advertisement

Mongol lekesi deride adeta mavi renkte bir çürük gibi durur ve genellikle cildi koyu renk olanlarda görülür. En çok sırtın aşağı kısımlarında ve kalçalarda gözükür.

Çilek lekesi, kabarık ve kırmızı renkte bir lekedir, yüzeyi engebelidir ve bir çileği andırabilir. Çocuk beş yaşlarına geldiğinde çok zaman ortadan kaybolur ama yavaş yavaş kaybolmaya başlamadan önce endişe verecek şekilde büyür ve rengi koyulaşır ya da açılır. En fazla kız çocuklarında görülür ve kanayabilir.

Şarap lekesi, görünümüyle bu adı hak eden bir lekedir. Çocuğun yüzünde, alnında veya kolunda-bacağında görülür, genellikle epeyce büyüktür. Daha sonra ortadan kaybolmadığı için, doğum lekelerinin en fazla rahatsızlık verenidir, yalnızca rengi zamanla daha soluk bir pembeye dönüşebilir. Teni açık renk olan çocuklarda daha sık görülür.

Ne kadar önemlidir?

Doğum lekeleri hemen her zaman için zararsızdır ve şarap lekesi dışında kalanlar beş yaş dolayında ortadan kaybolur.

İlk olarak ne yapmalısınız?

Advertisement

1. Birçok doğum lekesi kendiliğinden kaybolduğundan, ilk yapılacak şey gereksiz tedavilere başvurmamaktır.

2. Eğer çilek lekesi kanayacak olursa, üzerine temiz bir gazlı bez veya mendil kapatın. Kanama, birkaç dakika içerisinde duracaktır.

Doktora başvurmalı mısınız?

Eğer doğum lekesinin çocuğunuzu çirkinleştirdiğini ve bunun gelecekte çocuğunuzu olumsuz yönde etkileyeceğini düşünüyorsanız doktora başvurabilirsiniz.

Doktor ne yapacaktır?

• Eğer doğum lekesi çok çirkin gözüküyorsa, sizi bir plastik cerrahi uzmanına gönderebilir. Doğum lekeleri, günümüzdeki tekniklerle çeşitli şekillerde tedavi edilebilmektedir. Lazer tedavisi ve dövme uygulanması, bu tekniklerdendir. Herhangi bir nedenle kozmetik cerrahiye karşıysanız, lekenin özel bir makyajla kapatılması da mümkün olabilir.

Siz nasıl yardımcı olursunuz?

• Eğer leke çirkinse, size ve çocuğunuza rahatsızlık veriyorsa, gizleyici makyaj önlemleri uygulayın.

• Doğum lekesiyle ilgilendiğinizi, çocuğunuza hissettirmemeye çalışın.

Advertisement


Leave A Reply