Bebeklerde İşitme Kaybı Nasıl Anlaşılır?

0

Bebeklerde, çocuklarda işitme kaybı, duyma bozukluğu nasıl anlaşılır, belirtileri nelerdir? Bebeklerde işitme kaybını önleyen tedavi yöntemleri.

cocuklarda-isitme-kaybi

Advertisement

Bebeklerde İşitme Kaybı

Duyma bozuklukları bir iltihap sonucu östaki borusu ve orta kulağın sıvı ile dolması ile oluşur. Boğazdan kulağa giden östaki borusu sinüzit, bademcik ve orta kulak iltihabı gibi kronik iltihaplarda bir tepki olarak bol sıvı üretir. Östaki borusu bir iltihap nedeniyle herhangi bir ucundan tıkalıysa su dışarı çıkamaz ve tutkal kıvamına gelir, normal titreşimi yapamaz ve duyma bozukluğu ortaya çıkar.

Ne kadar önemlidir?

Ağrı vermemekle beraber bu durum tedavi edilmelidir. Aksi takdirde sürekli” olarak duyma kaybı görülür, iyi takip edilmezse konuşma ve öğrenmede de sorunlar çıkacaktır.

Advertisement

Muhtemel belirtiler

• Kulakta ağırlık ve doluluk hissi;
• Bir ya da iki kulakta duyma bozukluğu veya sağırlık.

İlk olarak ne yapmalısınız?

Çocuğunuza arkasından seslenin
Çocuğunuz son zamanlarda dikkatsiz görünüyorsa ve kısa bir zaman evvel arka kulak iltihabı, soğuk algınlığı geçirdiyse çocuğunuza bir duyma testi uygulayın. Çocuğunuz duysa bile iki kulaktan da aynı sesi alamadığı için sesin hangi yönden geldiğini tam olarak anlayamayabilir.

Doktora başvurmalı mısınız?

Çocuğunuzda bir duyma bozukluğu olursa hemen doktora başvurun.

Advertisement

Doktor ne yapacaktır?

• Doktor çocuğunuzun kulaklarını özel bir aletle muayene edecek ve duruma göre tedavi.uygulayacaktır.

• Hafif durumlarda doktor iltihabın temizlenmesi İçin antibiyotik verebilir. Bazı başka ilaçlarla da östaki borusundaki şişkinliği azaltarak akıntıyı kolaylaştırabilirler.


Leave A Reply