Bebeklere ve Çocuklara Tuvalet Eğitimi Ne Zaman ve Nasıl Verilmelidir?

0
Advertisement

Çocuklarda tuvalet eğitimine ne zaman başlanmalıdır? Tuvalet eğitimi vermenin incelikleri, gece tuvalet eğitimi, annelerin dikkat etmesi gereken noktalar.

Bebeklerde ve Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

TUVALET EĞİTİMİ

Oturak eğitiminin dramatik bir olaya dönüşmesi gerekmez; ama hem sizin için, hem de bebeğiniz için ödüllendirici bir deneyime dönüştürülmesi, doğru bir zamanlama, olumlu bir tutum, yumuşak ve rahat bir yaklaşım ister. Unutmayın, bu sizin ilk ortak başarınız olacak!

NE ZAMAN BAŞLAMALI

“Doğru” yaş, çocuğunuzun hazır olduğu zamandır. Kabaca bir yol gösterici kural olarak, çocukların çoğu, 15-18 aylık olmadan önce bağırsaklarınının hareketini denetleyemez ve oturak kullanmaya hazır duruma gelemezler; ardından, idrar keselerini denetlemeleri. yani “çişlerini tutabilmeleri” için, daha 4-5 ay geçmesi gerekir. Yeni yürümeye başlamış çocuklar, oturak kullanmayı öğrendikten sonra bile, çoğunlukla en az 3 yaşına, hattâ daha ileri yaşlara kadar sık sık “kazalarla karşılaşır, altlarına kaçırırlar. Bazı çocukların oturak kullanmayı öğrenmeleri daha uzun sürer; bazılarıysa bu işi erkenden başarır. Genellikle erkek çocuklar, kızlardan daha yavaştırlar. Unutulmaması gereken, tümünün, sırası gelince bu işi öğrenecekleridir: Organik bir bozukluk söz konusu olmadıkça, 4-5 yaşına gelmiş de hâlâ altı bağlı dolaşan çocuk yoktur.

Tuvalet Eğitimi

FARKINDA OLMA

Çocuğunuzun oturağı bilerek kullanmasından önce, bezlerini ıslattığı ve kirlettiği zaman olup bitenlerin tamamen farkında olması gerekir. Çocuğunuzun bu aşamaya yaklaşmakta olduğunun ilk belirtisi, ya size göstererek ya çok geçmeden ne anlama geldiğini anlayacağınız işaretlerle ve seslerle ya da yapmış olduğu şeyi sizin aile içinde adlandırmak için kullandığınız sözle (kaka, çiş gibi), altını ıslatmış ya da kirletmiş olduğunun “işaret”ini vermeye başlamasıdır.

Çocuğunuzun, ne zaman altını ıslatmak ya da kirletmek üzere olduğunu önceden bilmesi için, uzun zaman geçmeyecektir. Bu oturak kullanmayı öğrenmeye hazır olduğunun kesin işaretidir.

Advertisement

ZAMAN BULMAK

Anne-babaların çoğu, oturak eğitimini planlarına tam “uygun” gelen bir noktada ya da bu dertten kurtulmaya çok uygun gördükleri bir zamanda yapma düşüncesine kapılırlar. Dayanılmaz bir itki sizi bezlerini bir güzel çıkararak çocuğunuzu, sonunda musluğundan suyun boşalıvereceği zaman bu “eğitimin noktalanacağı ve halının kurtulacağı umuduyla. altı çıplak olarak saatlerce banyoda ya da mevsim yazsa ve bahçeniz varsa bahçede oynamaya bırakmaya yöneltebilir. Ayrıca yeni yürümece başlayan çocuğunuzu da alarak uzunca bir tatile çıkabilmek amacıyla, onu altını ıslatmaması ve kirletmemesi için sıkı bir eğitimden geçirmeye karar verebilirsiniz. Ya da parasal sorunlar, sizi alt bezlerinden bir an önce kurtulmaya zorlar.

Çocuğunuzun gerçekten buna hazır ve beden işlevlerinin yeterince farkında olması koşuluyla, bu tür erken ve yoğun bir çaba da pekâlâ başarıyla sonuçlanabilir. Ama seçilen zamanın doğru zaman olmadığını görürseniz, sakın düşkırıklığına uğramayın.

Çocuğunuzu anaokuluna, yuvaya başlatmak (bazen henüz iki-iki buçuk yaşındayken), kafanızı kurcalayıp duran bir başka etken olabilir. Bu okul ve yuvaların çoğu, kural olarak altını kirletmeyen ve ıslatmayan çocukları kabul ederlerse de, başlangıçta “kaza”lara göz yumarlar. Aşırı titiz olmayın ya ‘da o tarihe kadar hep aklınızı kurcalamakta olan deneyi, aceleye getirmeye kalkmayın.

Dıştan baskıların da, zamanlamanızı etkilemesine izin vermeyin. Oturak eğitimi, yarışılacak bir konu değildir. Başka anne-babalar çocuklarının bezlerden kurtulmuş’olmasıyla övünüp duruyorlarsa bile, çocuğunuzu hazır hissetmiyorsanız, zorlamayın.

çocuk tuvalet

İLK KARŞILAŞMALAR

Çocuğunuza yardım etmek ve hazırlamak için, oturağı kullanmaya hazır olacağı anı beklemeyin. Erkenden bir oturak satın alıp. çocuğunuzu banyoda yıkadığınız sırada çevresinde görmeye alıştığı şeylerden biri haline getirin. Bu arada, neye yaradığını ve biraz daha büyüyünce kullanacağını da ona anlatın.

Advertisement

Çocuğunuzun, oturağı doğru olarak kullanması için, mutlaka altı açıldıktan sonra üstüne oturması gerektiğinde ısrar ederek, bu oyunla karışık merakı berbat etmeyin. Bırakın altı bezliyken de istiyorsa oturağa otursun.

Bu eğlenceli deneme sırasında çocuğunuz rastlantı sonucu bazen, oturağı doğru biçimde kullanabilir. Bununla birlikte buna hazır olduğu yolunda başka belirtiler vermezse, bu, eğitim zamanının geldiğini göstermez.

BAŞLAMAK

Bir çocuk bağırsak hareketlerini ve anüs (makat) kaslarını denetlemeyi, idrar kesesini denetlemesinden önce öğrenir. Genellikle “kaka” yapmak üzere olduğunu bildiği an ile gerçekten yaptığı an arasında, yararlı birkaç saniye vardır.

Çocuğunuz, önceden tahmin edilebilen zamanlarda. düzenli hareketlerle kaka yapıyorsa. o saatlerde altı bağlanmamış durumda bırakmanız yararlı olur. Daha ilk belirtilerde, oturağın yakında olmasını sağlayın ve kullanmak isteyip istemediğini sorun.Ama kullanmasını ne kadar istiyor olsanız da, bunu ona farkettirmemeye çaba gösterin; elden geldiğince kayıtsız, sıradan bir seçim karşısında aldığınız tavrı takının. Aynı biçimde, çocuğunuz oturağı henüz kullanmak istemiyorsa, sabırsızlığınızı ya da hissedebileceğiniz hoşnutsuzluğu gizlemeye çalışın.

Çişini tutarak oturağa zamanında yetişmediyse kaka için yetişmesinden 4-5 ay daha uzun zaman ister ve genellikle, çocuğunuz iki yaşını doldurunca gerçekleşecektir. Çocuk, önceden çiş yapmak üzere olduğunu bilebilir; ama, bunun farkına vardığı an ile yapması arasındaki süre saniyeden daha kısadır. Çoğunlukla çocuklar, çişlerinden önce kakalarını tutmayı öğrenirler ve bazı anne-babalar, oturak eğitimine başlamak için, idrar kesesini denetlemeyi öğrenmesini beklerler.

Tuvalet Eğitimi

Çocuğunuz bu konuda işbirliğine yanaşmıyorsa, sözgelimi güzelim bir tatil gününüzün berbat olmasına yol açmayın. Belki kendini iyi hissetmiyordur ve bir-iki gün bu sorunu unutmak yerinde olur. Çok geçmeden, isteksizliğinin azaldığını göreceksiniz.

Çocuğunuz oturağı düzenli olarak kullanma çabaları göstermeye başlayınca, elden geldi-‘ ğince altını bağlamadan bırakın ki, oturağı kolayca kullanabilsin.

KAZALAR KARŞISINDA TUTUM

“Kazadır, olur”, bu aşamada aklınızdan çıkarmamanız gereken sözlerdir ve halıların, mutfak döşemesinin üstünde lekelerle, gölcüklerle karşılaşınca biraz “adamsendeci” bir tavır almak, en doğru yoldur. Oturağa ilk koşuşunun hemen ardından, bunu her seferinde kullanma becerisini göstermesini beklerseniz, çocuğunuz pekâlâ korkabilir ve bu konudaki isteğini yitirebilir.

Kazalardan sinirleriniz bozulur ve iyice belli edecek biçimde hoşnutsuzluk, hattâ öfke gösterirseniz, çocuğunuzda sizde düşkırıklığı yaratmış olduğu izlenimi uyandırır, aynı zamanda da, o yaştaki çocuklarda çok yaygın olan inatçılık duygusunu körüklemiş olursunuz. Oturak kullanmasına, çok önem verdiğinizi belli ederseniz, o da bu konuda size “kafa tutmayı” seçebilir.

En iyisi sakin ve tutarlı davranmaktır. Çocuğunuz oturağı zamanında kullanmayı ister başarsın, ister o anı kaçırsın, bu konuda pek fazla heyecan göstermeyin. Abartılmamış basit bir “Aferin!” ve sıcak bir gülümseme, bütün duygularınızı çocuğunuza İletecek ve hiç unutulmayacaktır. Öte yandan, bir kaza olmuşsa, bağırıp çağırmadan temizleyin.

Advertisement

Çocuğunuz, oturağı kullanma zamanını kaçırmış olmaktan zaten çok üzülmüş olabilir; bu durumda hem hissettiği başarısızlık duygusuyla, hem de sizin öfkenizle başa çıkmasını beklemek, hiç de adaletli olmaz.

SON EVRE

Çocuğunuz oturak kullanmayı ister hale gelir de, en azından denemelerinin yarısında bunu becerirse, bir adım daha atarak onu “çıplak popo” aşamasına geçirmek yerinde olur.

Bu dönemde eğitici çocuk külotları, çok yararlıdır. Ya astarlı ya da dış tarafı su geçirmeyen PVC’yle kaplı ve içi yumuşak havlu kumaşından yapılmış olan bu külotların giyilmesi rahattır ve çocuk bezlerinden gerçek külota geçişe yardımcı olurlar.

Tuvalet Eğitimi

Külot giydirme savaşında başlangıçta direnişle karşılaşırsanız, çocuğunuza, artık büyüdüğünü söylemeniz, sizin de benzer şeyler giydiğinizi göstermeniz yararlı olacaktır.

UYKU ZAMANLARI İÇİN BEZ

Çocuğunuzun altı sürekli bir biçimde kuru kalmadığı sürece, uyku zamanlarında, özellikle de geceleri, çocuk bezi kullanmayı sürdürmeniz yerinde olur: İki buçuk yaşındaki bir çocuğun bile dört-beş saatten çok çişini tutabilmesi zordur.

Kendi kolaylığınız için, çocuğunuzu uykusunda rahatsız etmediği sürece, bu son engeli aşmakta acele etmeyin. Oturak eğitimi için yapmış olduğunuz gibi. gene çocuğunuzun uyku bezlerine gerek kalmayacak kadar büyümüş olduğunun işaretini (kuru bezlerle uyanmasını) beklemeniz yararlı olur.

EĞİTİM BİTİNCE TUVALETE GEÇME

Er ya da geç. çocuğunuz oturağı değil, tuvaleti (klozeti) kullanmaya başlayacaktır. Çocuğunuz idrar kesesini, banyoya yetişmeyi başaracak kadar denetleyebilir duruma geldiği zaman, oturakla peşinden koşacak yerde, oturağa banyoda, olanak varsa tuvaletin yanında sürekli bir yer ayırın. Böylece, oturaktan tuvalete geçmesi daha kolay olacaktır.

Çocuğunuz üç yaşından sonra, özellikle bir sürü çocuğun oturak kullanmaktan vazgeçmiş oldukları yuvaya ya da ana okuluna başlayacaksa, tuvaleti de kullanmaya başlamış ya da hiç değilse ara sıra kullanmaya başlamış olmalıdır. Altını kirletmeyen ve ıslatmayan, ama yalnızca kendi oturağına alışmış olan bir çocuk için, tuvalete yapma sorunuyla apansızın karşılaşmak çok sıkıntı verici olur.

EVDEN UZAKTA

Çocuğunuz oturağını -daha sonra da tuvaleti-kullanmakta yeterli beceriyi kazanmış olsa bile, dükkânlarda ya da yolculukta aynı beceriyi göstermesini beklemeniz yanlış olur. Çocuğunuzun güvenilirliğini abartırsanız, evinin düzenliliğine ve eşyalarına çok düşkün olan, üstelik küçük çocuklara alışkın olmayan titiz bir arkadaşınızı birlikte ziyaret, dehşet verici çişli-kakalı birikintilerle sona erebilir.

“SEYYAR” OTURAK’

Başlangıçta, .her dışarı çıkışınızda yanınıza küçük bir oturak almanız gerekir. Daha kolay olduğu için, “hiç değilse gezmeye giderken altına yeniden bez bağlayayım” diye düşünebilirsiniz ama, bunun çocuğunuzu müthiş huysuzlandırmasa bile, cesaretini çok kıracağını ve gerçekleştirdiği bu ilerlemeden tam da büyük bir kıvanç duyduğu sırada altının bağlanmasından, altını ıslatması ya da kirletmesi kadar utanç duyacağını bilmeniz gerekir.

Advertisement

Bu arada, çocuğunuz tuvalet kullanmayı kesin biçimde öğrenmiş olsa da, ev dışındaki bir tuvaleti kullanması gerektiğinde, sağlık koruma kuralları gereği, onu “mikrop yuvası” olabilecek yabancı bir tuvalete oturtmak yerine, havada tutarak yardımcı olmanız, sağlığı açısından çok önemlidir.


Leave A Reply