Beden Eğitiminin Önemi, Beden Eğitimi Öğretmeninin Görev, Sorumlulukları

0
Advertisement

Beden Eğitimi nedir? Beden eğitiminin amaçları nelerdir? Beden eğitimi neden önemlidir, nasıl yapılır? Beden eğitimi hakkında bilgi.

Beden Eğitimi

Kaynak: pixabay.com

Beden Eğitiminin Önemi

Beden Eğitimi; vücudun çeşitli kısımlarını kuvvetlendirmek ve sağlığı korumak için yapılan hareketlerdir. Bu hareketler kol, bilek, bel, omuz, kalça, göbek, bacak kaslarını kuvvetlendirmeye yarar.

Beden eğitimi serbest veya aletli olarak yapılabilir. Herhangi bir âlete ihtiyaç olmadan birçok eğitim hareketleri yapmak mümkündür. Ancak, beden eğitimi için herşeyden önce temiz havaya ihtiyaç vardır. Kahvaltıdan önce 15 dakika beden; eğitimi yapmak çok faydalı sonuçlar verir. Genel olarak eğitim hareketlerini daima belirli saatlerde yapmak gerekir. Sadece yemeklerden yarım saat öncesinden iki saat sonrasına kadar asla beden eğitimi hareketleri yapmamalıdır. En uygun zaman sabahları 10-12, öğleden sonraları da 4-6 arasındadır. Akşamları yatmadan önce de hafif beden hareketleri yapılabilir.

Aletli beden hareketleri, ip, top, sırık, merdiven, parmaklık, trapez, lobut, kasa vs. gibi vasıtalarla yapılır. Futbol, golf, tenis vs. gibi spor kolları ile koşma, bisiklet, yüzme, kayak gibi açık hava sporları da beden eğitimi arasına girer.

Beden eğitimi arasında son yıllarda, duruş ve oturuşa büyük önem verilmeye başlanmıştır. Bunun sadece güzel görünüş için değil, aynı zamanda beden ve fikir gücünün ayarlanmasında da faydalı olduğu artık bir gerçektir. Kötü bir duruş vücudun organlarına etki yaparak yorgunluğu artırır, vücutta zehir birikmesine yol açar.

Ayakta durmanın sağlığa en uygun şekli vücut ağırlığını iki ayak üstüne dengelemek, karın kasları çekik, göğüs dik (fakat belin alt kısmı içeri bükülecek kadar değil), baş yukarıda, omuzlar serbest kalacak şekilde durmaktır. Bu duruşu yürürken de bozmamak lazımdır.

Advertisement

Otururken iskemlenin arkalığına iyice yanaşarak oturmalı, sırt kamburlaşmamalı, baş da fazla eğilmemelidir. Öne eğilme hareketi kalça mafsalı vasıtasıyla yapılmalıdır.

Kötü duruş ve yürüyüşleri düzeltmek için özel beden eğitimi hareketleri yapılır. Koşma, bisiklet, atlama, yüzme gibi açık hava sporları duruş ve oturuş biçimlerini düzeltmeye yardım eder. Ancak, durma ve oturmada kötü biçime vücut iyice alışırsa düzeltmek çok zor olur. Bu bakımdan, daha küçük yaştan doğru durma ve oturmaya alışmalıdır.

Beden Eğitimi Öğretmeni

İlk ve orta dereceli okullarla bazı yüksek okullar, enstitüler ve akademilerde, beden eğitimi öğretmenleri, öğrencileri bedenen eğitir ve spor çalışmalarına hazırlarlar.

Beden Eğitimi

Beden eğitimi öğretmenliği, üstün bedeni yeteneklerin yanı sıra, jimnastik alanında hem pratik, hem de teorik yönden, geniş bilgiye ihtiyaç gösteren bir uzmanlıktır. Beden eğitimi öğretmenleri, Türkiye’de, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim enstitülerinin beden eğitimi şubelerinden yetişirler. Ancak bazı durumlarda ve beden eğitimi öğretmeni bulunmayan okullarda, beden eğitimi dersleri bir başka öğretmene devredilebilir. Beden eğitimi öğretmeni, öğrencilerin fizik ve moral yeteneklerini olumlu amaçlara yönelterek geliştirmekte önemli bir rol oynar. Yalnızca çocukluk ve gençlik çağında değil, olgunluk ve yaşlılık çağında da, sağlığı ve hayat dengesini korumakta beden eğitiminin sayılamayacak kadar çok faydası vardır. Bu bakımdan bütün dünyada beden eğitimine büyük önem verilmektedir.

Advertisement


Leave A Reply