Bektaş Yaylası Nerededir? Hakkında Bilgi

0

Bektaş Yaylası nerededir? Giresun, Bulancak Bektaş Yaylası nasıl gidilir, özellikleri, olanakları nelerdir, hakkında bilgi.

Advertisement

BEKTAŞ YAYLASI

İmar planının olmaması ve hâlâ Türkiye genelinde “mera kullanım” yasasının uygulanmaması gibi nedenlerle pek çok yaylaya geleneksel mimari tarzı aykırı evler yapılıyor. Doğal olarak bu doğa güzellikleri yayla statüsünden çıkarak neredeyse “yazlık köy” yerleşimine dönüşüyor.

Bektaş Yaylası renk cümbüşünü ve bağrında gizlediği değerleri keşfedebileceğiniz bir yer. Özellikle yaylanın yaklaşık 18 kilometre güneyine konumlanan Karagöl Dağının kuytuluklarındaki buzul gölleri çok güzeldir. Gökyüzüne mavi mavi göz kırpan Karagöl, Aygır, Sağrak gibi buzul gölleri, bölgenin en önemli turizm potansiyeli.

Çevresinde Taşağıl, Bekdemir, İnboynu, Çalıoba, Kenger, Kuşburnu gibi oba ve yaylalar bulunan Bektaş Yaylası, Giresun ili Bulancak ilçesi sınırlarında bulunuyor. Yörük Tepesinin güneyindeki bir alan kurulan yayla, 2 bin – 2 bin 250 metre yüksekliğe yayılıyor. Ağaç yetişme sınırı üzerindeki alpin çayırlıklarla kaplı yaylada elektrik, telefon, su gibi altyapı olanakları mevcut. Müthiş manzaralar, endemik bitkiler, şırıldaya şırıldaya akan dereleri ile ünlü Bektaş yerleşimi etrafında bulunan Despot Kayası ve Gelin Kayası mevkileri önemli birer turizm potansiyeli sayılıyor.

Yaz başlarında bile yer yer kar görülen yaylanın bir kilometre doğusundaki Kurttepe mevkii, kışın kayak yapmaya uygun. Bektaş Yaylasında her yıl ağustos ayının ilk haftasında yayla Şenlikleri düzenleniyor. Giresun’un güneyine konumlanan yaylaya 59 kilometrelik toprak bir yolla yaz kış minibüsle ulaşmak mümkün. Yaylada iki yıldızlı 72 yataklı bir otel bulunmakta. Ayrıca, Alçakbel orman içi dinlenme ve piknik alanında bulunan üç adet dağ evi, çocuk parkı ve restorandan faydalanılabilir.

Advertisement


Leave A Reply