Belfast Nerededir? Belfast Tarihi

0
Advertisement

Belfast hangi ülkededir? Belfast şehrinin özellikleri, nerededir, tarihçesi, Büyük Britanya Belfast hakkında bilgi.

BelfastBelfast; İrlandaca Bealfeirste. Büyük Britanya’da kent, Kuzey İrlanda’nın başkenti; Belfast, Castlereagh ve Newtofnabbey yönetim birimlerinin merkezidir.

Lagan Irmağı’nın ağzında, adını verdiği körfezin kıyısında, Dublin’in 166 km kuzeyinde yer alır. Britanya Ada-ları’nın en önemli limanlarından biridir. Gemi, uçak yapımı, keten dokuma, besin, sigara, et paketleme, yapay ipek, halı halat ve ip, temel endüstri etkinliklerini oluşturur. Önemli bir turizm merkezi olmasına karşın, 20 yılı aşkın bir zamandır, Kuzey İrlanda’nın bağımsızlığı için savaşını veren İRA’nın (İrlanda Cumhuriyet Ordusu) tehdiş eylemlerini sürdürmesi nedeniyle bu özelliğini yitirmiştir. İngiltere Adası’nın büyük merkezleriyle (Londra, Liverpool, Glasgow, Manchester, Holyhead) düzenli uçak ve vapur bağlantısı vardır.

Tarih. Arkeolojik kazılar, kentin paleolitik ve tunç çağlarında yerleşime açıldığım ortaya koymaktadır. Ancak, bugünkü kentin çekirdeğini, Ulster kontlarının oturdukları, 12. yüzyılda yaptırılan şato (17. yüzyıl başlarına kadar ayakta kaldı) oluşturur. Çağdaş tarih ise, Sir Arthur Chichester’in kurduğu yeni kaleyle başladı (1604). İngiltere Kralı I. James döneminde (1603-1625), kent konumu kazandı. 1641 İrlanda Ayaklanması’ndan zarar görmedi. 17. yüzyıl başlarından başlayarak İskoç yerleşimine sahne oldu. 17. yüzyıl sonunda, Fransa’dan göçeden Huguenot (Protestan) mültecileri, keten bezi endüstrisinin kuruluşuna öncülük ettiler. Kent, kısa sürede, dünya keten bezi üretiminin merkezi haline geldi. Endüstri Devrimi sonrasında, gemi yapımı ve makineleşme, büyüme sürecini hızlandırdı, liman etkinliklerini artırdı, ikinci Dünya Savaşı’nda, Alman savaş uçakları tarafından bombalandı (1941).

Tarihsel Eserler. Victorian biçimi yapıları ve eğitim kurumları (Belfast Üniversitesi, 1845; Presbiteryan Koleji, 1847; Belfast Kraliyet Akademi Enstitüsü, 1810), sanat galerileri, müzeler, kitaplıklar başlıca tarihsel ve kültürel eseri oluşturur.

Advertisement

Leave A Reply