Bengbu Nerededir?

0

Bengbu nerededir? Çin’de bir şehir olan Bengbu ile ilgili olarak genel bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Bengbu, Çin’in Anhui yönetim bölgesinin (sheng) kuzeyinde kent ve yöre (diqu) düzeyinde belediye (shi). Kentin adı ilk kez, İÖ 1. bin yılın başlarında İmparator Yu’ya ilişkin efsanelerde geçmiştir. Bununla birlikte Bengbu, uzun yıllar boyunca, yalnızca küçük bir ticaret kasabası ve Huai İrmağının orta kesiminde yer alan bir liman olarak tanındı. Kent, iki kesimden oluşur: Huai Irmağının güney yakasındaki Büyük Bengbu ve ırmağın kuzey yakasındaki Küçük Bengbu.
Bengbu - Çin
Modern Bengbu kentinin gelişimi, 1912’de, Huai Irmağını aşarak Tianjin ile Yangtze Irmağı kıyısındaki Nanjing’in tam karşısındaki Pukou’yu birleştiren demiryolunun açılmasıyla başladı. Huai Irmağı üzerinde yapılan ulaşım Bengbu’yu, daha çok Anhui’nin kuzeyine gelen tahıl, pamuk, yerfıstığı gibi tarım ürünlerinin toplandığı bir merkez durumuna getirdi. Bengbu’nun bir ulaşım merkezi olarak önemi, Hefei’ye ve Huainan kömür bölgesine uzanan demiryolu hattının 1944’te tamamlanmasıyla daha da arttı. Karayolu ağının merkezinde bulunan kentin, kuzeyde Henan yönetim bölgesindeki Kaifeng ve güneydeki Hefei ile de karayolu bağlantısı vardır.

1949’dan sonra, özellikle Huai Irmak sisteminin geliştirilmesi ve Büyük Kanalın yeniden hizmete açılmasıyla, Bengbu’nun konumu, Orta Huai Vadisinin başlıca ticaret merkezi olarak daha da güçlendi. Buna karşılık sanayi aynı hızla gelişmedi. Kuzeybatıdaki Huaiyuan’da kömür madenleri vardır; aynca kentin yakınlarındaki bakır madenleri de işletilmeye başlamıştır.


Leave A Reply