Benito Juarez Kimdir?

0
Advertisement

Meksika’nın gelişiminde önemli bir rol oynamış eski Meksika devlet başkanı Benito Juarz hayatı ile ilgili bilgilerin yer aldığı yazımız.

Benito Juarez

Benito Juarez (1806-1872), Meksika cumhurbaşkanıdır. Meksika’nın gelişmesinde önemli rol oynamıştır. Oaxaca şehrinde doğdu. Zapotek kabîlesindendi. Hukuk öğrenimini tamamladıktan sonra avukatlığa başladı. 1847’de Oaxaca valisi oldu. 1855’te hazırladığı Juarez Kanunu ile dikkati çekti. Bu kanun, kilisenin devlet işlerine karışmasını önlüyordu. 1857’de Meksika devleti için bir de anayasa hazırlanmasına yardım etti.

Benito Juarez, 1858’de Meksika cumhurbaşkanı oldu. Mali sıkıntılar yüzünden iki yıl borç taksitleri ödenemeyince, Fransızlar Meksika’da bir devlet kurdular. I. Maximilian’i de Meksika İmparatoru ilan ettiler. Juarez Kuzey Meksika’ya sürüldüyse de Fransızlarla savaşmaktan asla yılmadı. Amerika Birleşik Devletleri, Fransızlar’ın Meksika’dan kuvvetlerini çekmelerini isteyince Maximilian Avrupa’dan yardım alamaz hale geldi. Juarez de Maximilian’ı öldürtüp yeniden Meksika’nın başına geçti.


Leave A Reply