Benito Pérez Galdós Kimdir?

0
Advertisement

Benito Pérez Galdós kimdir? Cervantes’ten sonraki en büyük İspanyol yazar olan Benito Pérez Galdóshayatı ve eserleri.

Benito Pérez Galdós Kimdir?

Benito Pérez Galdós (d. 10 Mayıs 1843, Las Palmas, Kanarya Adaları – ö. 4 Ocak 1920, Madrid, İspanya), bazı eleştirmenlere göre Cervantes’ten sonraki en büyük İspanyol romancı. Yapıtlarında, geniş yetki sahibi olan ruhban sınıfının ikiyüzlülüğünü ve İspanyol entelektüel yaşamının bastırılmasını kınamıştır.

Benito Pérez Galdós
Orta sınıf bir ailenin çocuğu olan Perez Galdos 1862’de başladığı hukuk öğrenimini yarıda bırakarak gazeteciliğe başladı ve yazarak geçimini sağladı. Öteki ilk dönem yapıtları gibi ilk romanı La fontana de oro da (1870; Altın Çeşme) gazete yazılarında belirgin olan siyasal eğilimlerini yansıtıyordu. Sonradan üzerinde çalışmaya başladığı, özgün tarihsel romanlardan oluşan 46 ciltlik Episodios nacionales (1873-1912; Ulusal Öyküler) Trafalgar Deniz Savaşı’ndan (1805) başlayarak İspanya’daki Bourbon restorasyonuna (1874) değin süren dönemde İspanya’yı anlatır. Bu çalışma günlüklerin, eski gazete makalelerinin ve görgü tanıklarının yorumlarının titiz bir şekilde taranmasıyla oluşturulmuştur. Galdos tarih bilgisiyle düş gücünü özgün biçimde kaynaştırdığı bu yapıtın ilk iki dizisini 10’ar roman halinde yayımladı.

Konusunu çağdaş yaşamdan alan Doha Perfecta (1876) ile onu izleyen benzer romanlarında da, ilk yapıtla-nnda olduğu gibi siyasal eğilimlerini yansıtmayı sürdürdü ve güçlü tezler ileri sürdü; buna karşılık İspanyol toplumunu derin bir kavrayış ve sevgiyle ele aldı. Galdos’un doğalcı bir üslupla kaleme aldığı Lo prohibido (1884-1885; Yasak), dört ciltlik başyapıtı Fortunata y Jacinta (1886-87) ve başka birçok yapıtında o dönemde Avrupa’da yaygın olan edebi akım ve üslupların etkisi görülebilir.

Galdos’un sonraki romanlarından Nazarin (895) Hz. İsa’yı andıran bir kahramanı konu alır. Misericordia’nın (1897; Merhamet) başkişisi ise Galdos’un dinsel hümanizmini yansıtır. Galdos’un tiyatro yapıtlarının bazıları büyük ilgi gördüyse de, bu yapıtların başarısı sanat değerlerinden çok, dile getirdikleri siyasal görüşlerden kaynaklanıyordu. Galdos 1898’de Episodios nacionales’in üçüncü, daha sonra dördüncü ve beşinci dizilerine başladı. Dizinin 46.cildi 1912’de yayımlandı.

Advertisement

Leave A Reply