Benzil Alkol Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Benzil alkol nedir? Benzil aloklün genel özellikleri ile benzil asetat hakkında kısa bilgilerin yer aldığı yazımız.

Benzil Alkol

BENZİL ALKOL, benzenmetanol, fenilkarbinol, fenilmetanol, L-hidroksitoluen. Renksiz, hoş kokulu, yakıcı lezzette bir sıvıdır. Molekül ağırlığı: 108.13, kaynama noktası: 205°C.

Suda hafifçe çözünür, alkol eter ve kloroformla her oranda karışır. Yasemin, sümbül, ylang-ylang yağlarının bileşenidir. Peru ve Tolu balsamlarında ve günlükte esterleri biçiminde bulunur. En basit yapılı aromatik alkoldür. Birincil alifatik alkollere benzer biçiminde yükseltgenerek sırasıyla benzaldehit ve benzolik asit verir.

Cannizzaro tarafından 1853’te benzaldehitin potasyum hidroksitle işleme sokulması sonucu elde edildi. Büyük çapta üretimi benzil klorür üzerine sodyum karbonat etkisiyle yapılır. Öteki benzil bileşiklerinin elde edilmesinde, jelatin kazein, selüloz asetat ve şellak için çözücü olarak, parfüm endüstrisinde özellikle alifatik asitlerle oluşturduğu esterleri biçiminde kullanılır.

Advertisement

Benzil asetat. Asetik aset benzil esteri. Molekül ağırlığı: 150.17 Birçok bitkide ve özellikle yaseminde bulunur. Suda çözünmeyen, alkol ve eterle karışan hoş kokulu bir sıvıdır. Parfüm endüstrisinde, selüloz asetat ve nitratın çözücüsü olarak kullanılır.


Leave A Reply