Benzoil Peroksit Krem Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Benzoil Peroksit Krem ne için kullanılır, ne işe yarar? Benzoil Peroksit Kremin yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Benzoil Peroksit neyi tedavi eder?

Benzoil Peroksit Krem

Benzoil Peroksit Krem

Kullanımlar

Bu ilaç, hafif ila orta dereceli akneleri tedavi etmek için kullanılır. Diğer akne tedavileri ile kombinasyon halinde kullanılabilir. Benzoil peroksit cilde uygulandığında sivilceye neden olan bakteri miktarını azaltarak ve cildin kurumasına ve soyulmasına neden olarak etki gösterir.

Ürünü daha önce kullanmış olsanız bile etiketteki malzemeleri kontrol edin. Üretici malzemeleri değiştirmiş olabilir. Ayrıca, benzer adlara sahip ürünler, farklı amaçlara yönelik farklı içerikler içerebilir. Yanlış ürünü almak size zarar verebilir.

Benzoil Peroksit Kremi nasıl kullanılır?

Bu ürünü kullanmaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Bu ürünü ilk kez kullanmadan önce, alerjiniz olup olmadığını kontrol edin. Kontrol etmek için, üç gün boyunca bir veya iki küçük sivilce bölgesine küçük bir miktar koyun. Alerjik reaksiyonunuz varsa, bu ürünü kullanmayı bırakın ve hemen tıbbi yardım alın. Alerjik reaksiyonunuz yoksa ürünü kullanabilirsiniz.

Advertisement

Pek çok benzoil peroksit ürünü mevcuttur. Çoğu reçetesiz satın alınabilir. Bazı ürünler (temizleyiciler, köpükler veya losyonlar gibi) reçete gerektirebilir. Sizin için en iyi olan ürünün seçimi konusunda doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Kendi kendine tedavi etmek için reçetesiz satılan ürünü kullanıyorsanız, bu ilacı kullanmadan önce ürün paketindeki tüm talimatları okuyun ve uygulayın. Herhangi bir sorunuz varsa eczacınıza danışın. Doktorunuz bu ilacı reçete etmişse, belirtildiği şekilde kullanın.

Bazı ürünlerin kullanılmadan önce çalkalanması gerekir. Bu ilacın formunun çalkalanması gerekip gerekmediğini görmek için ürün paketinizi kontrol edin.

Cildinizin sivilceden etkilenen bölgelerine benzoil peroksit uygulayın. Tahrişe neden olabileceğinden, bu ilacı gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza veya kırık cildinizin herhangi bir bölgesine sokmaktan kaçının. Bu olursa, alanı bol suyla yıkayın. Benzoil peroksit saçı veya kumaşları ağartabilir. Dikkatli kullanın ve saç, giysi ve mobilyalarla temastan kaçının.

Benzoil peroksit içeren temizleyiciler

Benzoil peroksit içeren temizleyiciler kullanıyorsanız, etkilenen alanı ıslatın. Temizleyiciyi cilde 10-20 saniye nazikçe sürün. Tamamen köpürtün ve iyice durulayın ve ardından hafifçe dokunarak kurulayın. Çok fazla kuruma meydana gelirse, temizleyiciyi daha erken yıkamanız veya daha seyrek kullanmanız gerekebilir. Daha fazla ayrıntı için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Sıvı yıkama, temizleme pedi veya temizleme çubuğu kullanıyorsanız günde bir veya iki kez sabun yerine kullanın. Uygulamadan önce cildi ıslatın, 10 ila 20 saniye köpürtün ve iyice durulayın. Deriyi fırçalamayın.

Tıraş kremi kullanıyorsanız, önce tıraş edilecek alanı ıslatın. Az miktarda ilaç uygulayın, bölgeye nazikçe sürün ve ardından tıraş edin.

Advertisement

Krem, köpük, losyon veya jel kullanıyorsanız, etkilenen bölgeye belirtildiği şekilde, genellikle günde bir veya iki kez uygulayın. Her bir dozu uygulamadan önce, etkilenen bölgeyi hafif bir temizleyici ile nazikçe yıkayın ve ardından hafifçe kurulayın. Etkilenen bölgeye az miktarda ilaç uygulayın ve nazikçe ovalayın. Bazı ürünlerin uygulamadan sonra belirli bir süre durulanması gerekebilir. Bu ilacı formunuzun durulanması gerekip gerekmediğini görmek için ürün paketinizi kontrol edin.

İlaçlı ped veya süngerler kullanıyorsanız, etkilenen cildi hafif bir temizleyiciyle yıkayın, ardından hafifçe kurulayın. İlacı genellikle günde bir veya iki kez cilde belirtildiği şekilde uygulamak için pedi veya süngeri nazikçe silin.

Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Aknede iyileşme genellikle 3 haftalık kullanımdan sonra, maksimum fayda ise 8-12 haftalık kullanımdan sonra görülür. Dozunuzu artırmayın veya bu ilacı belirtilenden daha sık veya daha uzun süre kullanmayın. Durumunuz daha hızlı iyileşmeyecek ve yan etki riskiniz artacaktır.

Durumunuz devam ederse veya kötüleşirse ya da ciddi bir tıbbi sorununuz olabileceğini düşünüyorsanız, hemen tıbbi yardım alın.

Yan etkiler

Özellikle tedavinin başlangıcında soyulma, kaşıntı, tahriş ve ciltte kızarıklık gibi cilt reaksiyonları meydana gelebilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. İlacı daha az miktarda uygulamanız veya daha az kullanmanız gerekebilir. Daha fazla ayrıntı için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Doktorunuz sizi bu ilacı kullanmaya yönlendirdiyse, size sağlayacağı yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar verdiğini unutmayın. Bu ilacı kullanan birçok kişinin ciddi yan etkileri yoktur.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler dahil ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz, derhal tıbbi yardım alın: kızarıklık, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğazda), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu, olası yan etkilerin tam listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Önlemler

Benzoil peroksit kullanmadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin; veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya başka sorunlara neden olabilecek inaktif bileşenler (parfümler gibi) içerebilir. Daha fazla ayrıntı için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin.

Bu ilaç sizi güneşe daha duyarlı hale getirebilir. Güneşte geçirdiğiniz zamanı sınırlayın. Bronzlaşma kabinlerinden ve güneş ışığından kaçının. Dışarıda güneş kremi kullanın ve koruyucu giysiler giyin. Güneş yanığı alırsanız veya ciltte kabarcıklar / kızarıklık varsa derhal doktorunuza söyleyin.

Advertisement

Hamilelik sırasında bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri, ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etkiler riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) bir listesini tutun ve doktorunuz ve eczacınız ile paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bir ürün: ciltte kullanılan dapsondur.


Leave A Reply