Bepanthol Krem Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Bepanthol Krem ne için kullanılır, ne işe yarar? Bepanthol Krem yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Bepanthol Krem neyi tedavi eder? Etkileşimleri.

Bepanthol Krem

Bepanthol Krem

Kuru cildi rahatlatır, emzirme sırasında ağrıyan meme uçlarını önler ve tedavi eder ve yanıkların ve kötü iyileşen yaraların iyileşmesini destekler. Doktorunuzun belirleyeceği diğer durumlar için de kullanılabilir.

Bepanthol krem yumuşatıcıdır. Bepanthol kreminin tam olarak nasıl çalıştığı bilinmiyor.

Bepanthol endikasyonları

Koenzim A (Bepanthol’ün metaboliti) derinlemesine nüfuz eden nemlendirici için önemlidir; epitelizasyonu uyarır; yara iyileştirici etkiye sahiptir; antiinflamatuar etkiye sahiptir.

L-Panthenol değil, yalnızca D-Panthenol, D-Pantotenik asidin (B5 vitamini) provitaminidir. Cilde düzenli olarak uygulanan Bepanthol içeren bir krem, kuru cildin nem içeriğini önemli ölçüde artırır. %5 Bepanthol içeren bir krem yüzeysel yaraların iyileşmesini yaklaşık %30 hızlandırır. Bepanthol içeren bir merhem, UV ışığına bağlı eritemi önler.

Advertisement

Bepanthol pomad ayrıca dudakları solar uçuklara, güneş yanıklarına, hafif yanıklara, cilt tahrişlerine, kuru veya çatlamış ciltlere, kozmetik veya tıraş döküntülerine, kimyasal peeling tedavisine, lazer yenileme tedavisine (11-15. gün) karşı korur. Bepanthol, bebeklerde bez dermatitini önlemede / tedavi etmede etkilidir.

Bepanthol Nasıl Kullanılır?

Bepanthol kremini doktorunuzun size söylediği şekilde kullanınız. Kesin dozlama talimatları için ilacın üzerindeki etiketi kontrol edin.

Bepanthol krem sadece haricen kullanım içindir. Bepanthol kremini doğrudan etkilenen bölgelere günde bir veya iki kez veya sağlık uzmanınızın belirttiği şekilde uygulayın.

Etkilenen bölgeyi yıkayın ve tamamen kurulayın. İlacı eşit şekilde dağılana kadar hafifçe ovalayın. Bepanthol kremi kullandıktan hemen sonra, elleriniz tedavi edilen bölgenin bir parçası değilse ellerinizi yıkayın. Bir doz Bepanthol kremini kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede kullanın. Bir sonraki dozunuzun zamanı neredeyse gelmişse, kaçırdığınız dozu atlayın ve normal doz programınıza geri dönün. 2 dozu birden kullanmayınız. Bepanthol kremin nasıl kullanılacağına ilişkin sorularınızı sağlık uzmanınıza sorun.

Bu ilaç, kuru, pürüzlü, pullu, kaşıntılı cilt ve küçük cilt tahrişlerini (örneğin, bebek bezi döküntüsü, radyasyon tedavisinden kaynaklanan cilt yanıkları) tedavi etmek veya önlemek için nemlendirici olarak kullanılır. Yumuşatıcılar cildi yumuşatan, nemlendiren, kaşıntı ve pullanmayı azaltan maddelerdir. Bazı ürünler (örn. çinko oksit, beyaz vazelin) çoğunlukla cildi tahrişe karşı (örn. ıslaklıktan) korumak için kullanılır.

Kuru cilt, cildin üst tabakasındaki su kaybından kaynaklanır. Yumuşatıcılar/nemlendiriciler, cildin üst kısmında suyu ciltte tutan yağlı bir tabaka oluşturarak çalışırlar. Petrolatum, lanolin, mineral yağ ve dimetikon yaygın yumuşatıcılardır. Gliserin, lesitin ve propilen glikol gibi nemlendiriciler, suyu derinin dış tabakasına çeker. Birçok ürün aynı zamanda cilt hücrelerinin üst katmanını bir arada tutan azgın maddeyi (keratin) yumuşatan bileşenlere de sahiptir (ör. üre, laktik/sitrik/glikolik asit gibi alfa hidroksi asitler ve allantoin). Bu, ölü cilt hücrelerinin düşmesine yardımcı olur, cildin daha fazla su tutmasına yardımcı olur ve cildin daha pürüzsüz ve yumuşak hissetmesini sağlar.

Advertisement

Bepanthol topikal nasıl kullanılır?

Bu ürünü belirtilen şekilde kullanın. Bazı ürünler kullanımdan önce astarlanmayı gerektirir. Ürün paketindeki tüm yönergeleri izleyin. Herhangi bir bilgiden emin değilseniz, doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Bazı ürünlerin kullanılmadan önce çalkalanması gerekir. Kullanmadan önce şişeyi iyice çalkalamanız gerekip gerekmediğini görmek için etiketi kontrol edin. Cildin etkilenen bölgelerine gerektiği gibi veya etikette veya doktorunuz tarafından belirtildiği şekilde uygulayın. İlacı ne sıklıkta uygulayacağınız, ürüne ve cildinizin durumuna bağlı olacaktır. Kuru elleri tedavi etmek için, ellerinizi her yıkadığınızda ürünü gün boyunca uygulayarak kullanmanız gerekebilir.

Bu ürünü pişik tedavisine yardımcı olması için kullanıyorsanız, kullanmadan önce bez bölgesini iyice temizleyin ve ürünü uygulamadan önce bölgenin kurumasını bekleyin.

Bu ürünü radyasyon cilt yanıklarının tedavisine yardımcı olması için kullanıyorsanız, markanızın radyasyon tedavisinden önce uygulanıp uygulanamayacağını radyasyon personeline danışın.

Doğru kullanım için etiket üzerindeki tüm talimatları izleyin. Sadece cilde uygulayın. Etiket veya doktorunuz aksini belirtmediği sürece gözleriniz, ağzınızın/burununuzun içi ve vajina/kasık bölgesi gibi hassas alanlardan kaçının. Ürünü uygulamamanız gereken tüm cilt bölgeleri veya cilt tipleri ile ilgili talimatlar için etiketi kontrol edin (örn. yüz, kırık/çatlamış/kesilmiş/tahriş olmuş/sıyrılmış cilt bölgeleri veya yakın zamanda tıraş edilmiş cilt bölgesi) . Daha fazla ayrıntı için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Ondan en iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Çoğu nemlendiricinin iyi çalışması için suya ihtiyacı vardır. Banyo/duştan sonra, cilt hala nemliyken ürünü uygulayın. Çok kuru ciltler için doktorunuz ürünü kullanmadan önce bölgeyi ıslatmanızı isteyebilir. Uzun, sıcak veya sık banyo/yıkama kuru cildi kötüleştirebilir.

Durumunuz devam ederse veya kötüleşirse veya ciddi bir tıbbi sorununuz olabileceğini düşünüyorsanız, derhal tıbbi yardım alın.

Yan Etkileri

Bepanthol uygulamasıyla bağlantılı olarak birkaç alerjik reaksiyon bildirimi ve diğer birçok olumsuz olaya ilişkin tek rapor bulunmaktadır. Nedensel bir ilişki belirsizdir. Bir hastada kaşıntı, karıncalanma, nefes almada zorluk yaşadı. Başka bir hastanın derisinde kırmızı lekeler vardı. İki hastada jeneralize dermatit ve bir hastada ürtiker vardı.

Bir hasta süksinilkolin kesildikten 5 dakika sonra Bepanthol enjeksiyonunu takiben geçici solunum güçlüğü yaşadı. Bir hasta, uyanma odasındayken Bepanthol uygulamasından sonra kan basıncında gözle görülür ancak hafif bir düşüş yaşadı. Bir hastada ilaç uygulandıktan yarım saat sonra bağırsak koliği görüldü.

İki hasta uygulamayı takiben kustu ve iki hasta ameliyattan 10 gün sonra ve Bepanthol Enjeksiyonundan sonra ishal oldu. İlacın uygulanmasından sonra yaşlı bir hasta ajite oldu.

Etkileşimleri

Bu ürünü doktorunuzun talimatıyla kullanıyorsanız, doktorunuz veya eczacınız olası ilaç etkileşimlerinden zaten haberdar olabilir ve bunlar için sizi izliyor olabilir. İlk önce doktorunuza veya eczacınıza danışmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Advertisement

Doktorunuz size bu ürünü kullanmanızı tavsiye ettiyse veya cildiniz için reçeteli herhangi bir ürün kullanıyorsanız, diğer cilt bakım ürünleri de dahil olmak üzere kullanabileceğiniz tüm reçeteli ve reçetesiz/bitkisel ürünleri doktorunuza veya eczacınıza söyleyiniz.

Tüm ilaçlarınızın bir listesini yanınızda bulundurun ve listeyi doktorunuz ve eczacınızla paylaşın.


Leave A Reply