Berat Kandilinde Ne Olmuştur? Berat Ne Demektir? Berat Kandilinde Ne Oldu?

1

Berat Kandili ile ilgili bilgiler. Berat ne demektir? Berat Kandilinde Ne oldu? Berat Gecesi namazı nedir? Berat Kandili Kur’an-ı Kerim’de Nasıl Geçmekte

Berat Kandili Ne Zaman Kutlanır?

Mübarek üç aylardan Şaban ayının 15. gecesi Berat Kandili olarak kabul edilmiştir. Aynı zamanda mübarek Ramazan ayına da 15 gün daha kaldığını gösteren bir gecedir. Berat Kandili gecesinde tüm inanan müslümanlar o ana kadar ki tüm günah ve hatalarından dolayı tövbe ederler ve günahlarının af olunmasını bağışlanmayı beklerler. Berat Kandili gecesi Allah’ın rahmet’inin dolup taştığı bir fırsat gecesi olarak bilinir. Bu sebeple Brat Kandili müminler için inanan Müslümanlar için oldukça önemli bir gece olduğundan dualar ve ibadet ile geçirilmektedir.

Berat Kandili Kutlaması

Berat Kandilinde Ne Olmuştur? Berat Kandilinde Ne Oldu?

Berat kandili gecesi Allah (c.c) katında olmuş ve olacakların yazılı olduğu Levh-i Mahfuz‘dan Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’in yeryüzüne toptan indirildiği gece olduğu kabul edilir. Bu olaya inzal ismi verilmiştir.

Berat Kandili mübarek Şaban ayının 14’ünü 15’ine bağlayan gecedir. Bu gece için Osmanlı İmparatorluğu döneminde padişah İkinci Selim zamanında camilerde kandil yakılmaya başlanmasından dolayıdır ki Berat Gecesi Berat Kandili ismini almıştır.

Berat Ne Demektir

Berat kelimesi Arapça kökenli bir kelime olup, “ağırbaşlılık“, “ciddiyet“, “iyilik“, “temizlik“, “açıklık“, “özgürlük” gibi anlamlara gelir.

İslam dininde Berat kelimesi, “bağışlanma, affedilme” anlamında kullanılır. Berat Kandili de bu bağlamda, müslümanların Allah’tan bağışlanma dileklerini sunduğu, günahlarından arındıklarına inandıkları bir gecedir. Bu gecede yapılan ibadetler ve dualar, insanların Allah’a yakınlaşmalarını, günahlarından arınmalarını ve daha iyi bir hayat sürdürmelerini amaçlar.

Berat kelime anlamı olarak temizlenme ve ya temize çıkma anlamına gelir. Bereketli bir gece olması sebebi ile mübarek bir gece; tüm Müslümanların hata ve günahlarından arınma fırsatı olması sebebi ile de Berat gecesi; bu geceyi ibadet ile geçiren tövbe eden müminler sebebi ile de Rahmet Gecesi isimlerini almıştır.

Berat Kandili Kutlama Mesajı
Berat Gecesi Namazı Nedir?

Berat gecesi kılınan ve Berat Gecesi Namazı tamı tamına 100 rekattamn oluşmaktadır. Şaban ayının tam ortasına denk gelen bu gece de kılınan bu namazın her rekatında fatiha suresinden sonra tam 10 kere İhlas suresi okunmalıdır. Bu gece 100 rekatlık bu namazı kılan kişi 1000 defa İhlas Suresini okumuş gibi olduğu kabul edilir.

Berat Kandili Mesajları

Berat Kandili Kur’an-ı Kerim’de Nasıl Geçmektedir?

“Apaçık kitab-a and olsun ki, Biz Kur’an-ı mübarek bir gecede indirdik Çünkü biz onunla insanları uyarmaktayız. O mübarek gecede, her hikmetli iş katımızdan bir emirle ayırt edilir”(Duhan, 44/1-4)

“De ki, Ey kendilerinin aleyhine aşırı giden kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Şüphesiz Allah bütün günahları affeder. Çünkü O, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir” Zümer Suresi, 39/53

“Apaçık olan Kitab’a andolsun ki, biz onu mübârek bir gecede indirdik. Şüphesiz biz insanları uyarmaktayız” Duhan Suresi, 44/1-3


1 Yorum

Leave A Reply