Bereketli Topraklar Üzerinde Kitap Özeti Yorumlar, Orhan Kemal

2
Advertisement

Orhan Kemal’in Bereketli Topraklar Üzerinde adlı kitabı konusu, yorumlar, kısa özeti, tanıtımı. Bereketli Topraklar Üzerinde kitabı ile ilgili bilgi.

Bereketli Topraklar Üzerinde

Bereketli Topraklar Üzerinde

Kitabın Adı: Bereketli Topraklar Üzerinde
Kitabın Yazarı: Orhan Kemal
Ana Karakterler: İflahsızın Yusuf, Köse Hasan, Pehlivan Ali

Kitabın Özeti:

Her yıl olduğu gibi o yıl da, Orta Anadolu’daki Ç. Köyü’nün erkekleri çevredeki iş bölgelerine giderler. Topraksız ve araçsız oldukları için geçimleri bulacakları işe bağlıdır.

İflahsızın Yusuf, Köse Hasan ve Pehlivan Ali birlikte yola çıkarlar. Yusuf daha önce Sivas cer atölyesinde çalışmıştır, arkadaşlarından daha bilgilidir. Arkadaşları ise ilk kez şehre gideceklerdir.

Trene binerek sanayi ve iş bölgesi olan Çukurova’ya giderler. Bir fabrikanın sahibi olan hemşehrilerini ararlar. Onun yardımıyla işe alınırlar. Açık ve temiz havaya alışkın olduğundan, Köse Hasan ağır ve pis havalı fabrikaya dayanamaz, hastalanır. Bir handa, parasız, pulsuz ölür.

Advertisement

İki arkadaş, fabrikadaki haksızlıklara ve Irgat Başı’nın haracına baş kaldırırlar. Fabrika sahibinin, hemşehrileri olduğundan, kendilerini koruyacağını düşünürler. Fakat düşündükleri olmaz. Patron da öbür kötülere arka çıkar. İkisi de işten atılır.

Günlerce iş ararlar.

Çalışmak zorundadırlar. Pehlivan Ali, köyünden bir kızla sözlüdür. Para kazanarak çift çubuk sahibi olacak, sevdiğiyle evlenecektir. Yusuf ise evine bir gazocağı götürecek, köylülerin hayranlığını kazanacaktır.

Bir inşaatta iş bulurlar. Ardından, Ali bir şoförün metresine tutulur. Fatma adındaki kadın Ali’nin olanca parasını yer bitirir. Ali işini aksatmaya başlar. Bu yüzden inşaattan kovulur. Bir köylüsünün yardımıyla bir çiftlik ağasının patozunda iş bulur. Ağa bu dev yapılı adamı ucuza çalıştırır. Gidip gelip ona iltifatlar yağdırır, daha çok çalışmasını sağlar. Ali güçlü kuvvetlidir. Saf olduğundan bu sözlere kanar, bir kaç kişilik işi üstlenir. Patoz hem ağır, hem dikkat isteyen iştir. Ali gitgide erir. Üstelik son günlerinde geceleri de çalıştırılır. Bir gece uykusuzluktan dengesini kaybeder, iki ayağını birden makinanın ağzına kaptırır. Bel bağladığı ağa ile adamlarının kılı kıpırdamaz. Ali kan kaybından ölür.

Yusuf biraz para yapar. Artık köyüne gitmek ister. Gerçi arkadaşlarını yitirmiştir ama onların vasiyet ettiği ayna-tarak ile gazocağını almıştır. İnşaattan onu bırakmak istemezler. Çalışkanlığı ve dürüstlüğü ile kendisini sevdirmiş, iyi bir duvarcı ustası olmuştur.

Gün gelir, yola çıkar. Köyüne giderken hem sevinçli, hem üzüntülüdür. Ölen arkadaşlarının yakınları onu tek görünce ağlaşırlar, ağıt yakarlar. O günden sonra Yusuf etrafına topladığı bu şehir görmemiş köylülerine başından geçenleri anlatır. Artık elinde bir mesleği olduğundan umutludur, geleceğe güvenle bakmaktadır.

KİTAPLA İLGİLİ YORUMLAR:

*Bu romanda da Orhan Kemal’in o bitmeyen konusunu, çevresini, insanlarını buluyoruz. Çukurova, işsizlik, insan istismarı, hayatla savaşan insancıklar. Ama kişiler sahte, yapma değil. Dipdiri capcanlı. Yalnız okurken değil, okunduktan sonra da yaşıyorlar. (Oktay Akbal)

Advertisement

*Bu romanda çok hareketli bir üslupla gurbetçi tarım işçilerinin ezilişleri tasvir ediliyor. Burada Orhan Kemal’in canlı bir anlatışla verebildiği gerçek, ırgatlar ve işçiler dünyasındaki yaşayışın sertliği, bu insanların hayatla güreşirken soylu ve saf güzelliklerinin bütün pisliklerin üzerinde belirmesidir. (Tahir Alangu)

*Sabırla derlenmiş gözlemler, sosyal gerçekliğin insan gerçeğiyle birlikte uyumlu bir biçimde verilişi, insanların içinde yaşadıkları şartlarla bağlantılı olarak ele alınışı, ayrıntıların ustalıkla değerlendirilişi, kitabı güçlü kılan başlıca öğeler. Orhan Kemal’in en güçlü romanı bence. (Fethi Naci)

*Romanın oldukça sağlam bir kompozisyonu vardır. Eserde kahramanlarının bulundukları, çalıştıkları, yaşadıkları hayat şartları çok tipik surette canlandırılmıştır. Koşulların tasviri vasıtasıyla toplum gerçeklerinin acılığı ve çıplaklığı verilmiştir. Yazar hayatı olumlu ve olumsuz, aydınlık ve karanlık, iyi ve kötü, gerici ve ilerici yönleriyle yaşatmıştır. (İbrahim Tatarlı)


2 yorum

  1. Bütün eserlerini almanyada ‘ da tekrar basılarak buradakilerin de türkçe okuma alışkanlığını geliştirmek adına
    olumlu sonuç alınabilinmesinden yanayım. Sayglarımla

Leave A Reply