Bergama Nerededir?

0
Advertisement

Bergama nerededir? Bergama hangi ilimize bağlıdır? Bergama ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

bergamaBergama; İzmir íli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 5 bucağı (Göçbeyli, Yukarıbey, Dereköy, İsmailli, Zeytindağ) ve 116 köyü vardır. İlin kuzeyinde; batıdan ilin Dikili, kuzeyden Balıkesir’in Ayvalık, Burhaniye ve İvrindi, doğudan Manisa’nın Soma ve ilin Kınık, güneyden Manisa’nın Merkez ve ilin Menemen ilçeleriyle çevrilidir.

İlçe toprakları kuzeyden güneye doğru alçalır. Madra Dağı’nın (1.344 m) güney bölümü, kuzeydeki dağlık bölümü oluşturur. Dağın bir bölümü güneybatı doğrultusunda uzanarak Dikili Körfezi’ nin doğusuna ulaşır. İlçe topraklarının güney bölümünde yükselti azalarak ovalık görünüm alır. Madra Çayı, güneybatı doğrultusunda akar, Dikili İlçesi topraklarını geçer ve kısa bir süre Balıkesir-İzmir il sınırını çizerek, Dikili Körfezi kuzeyinde Ege Denizi’ne dökülür. Akdeniz iklimi egemendir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılıman ve yağışlı geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 16.3°C, yağış tutarı 683 mm’dir. Akdeniz çalı toplulukları (maki) geniş alanlar kaplar. Yamaçlarda kızılçam ve meşe ağaçları, yükseklerde karaçam ormanları vardır. İlçe merkezinin kuzeyindeki Kozak Yaylası adıyla anılan yöre, çok zengin fıstık çamı ormanlarıyla kaplıdır. Ekonomi, tarım, hayvancılık, ormancılık ve turizm etkinliklerine dayanır. Buğday, arpa, pamuk tohumu, susam, ayçiçeği, bakla, nohut, pamuk, şekerpancarı ekilen başlıca tarımsal ürünlerdir. Koyun, keçi ve sığır beslenir. Orman işletmesi tarafından sağlanan üretim ve taşıma olanakları, kırsal kesime katkı sağlar. Kozak Yaylasındaki zengin fıstık çamı ormanlarından çam fıstığı üretimi yapılır. Yöre halkı, bu amaçla fıstık çamı ormanları kurmaktadır. Çam fıstığı elde etmek, işlemek ve pazarlanabilir duruma getirmek için tesisler kurulmuştur. En önemli gelir kaynaklarından biri de turizmdir. Kent merkezi yanındaki Pergamon antik kenti çok sayıda yerli yabancı turist çeker.

İzmir-Çanakkale Karayolu üzerinde, deniz düzeyinden 45 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi il merkezine 93 km uzaklıktadır.

Advertisement

Leave A Reply