Bergen Nerededir? Bergen Tarihi

0
Advertisement

Bergen hangi ülkededir? Bergen ilinin özellikleri, nerededir, tarihçesi, Norveç Bergen hakkında bilgi.

bergenBergen; Norveç’in güneybatısında liman kenti, Hordaland Yönetim Birimi’nin merkezidir. Kuzey Denizi kıyısında, iki küçük körfez arasında (biri liman), bir burun üzerinde ve çevresinde kuruludur. Ülkenin ikinci büyük kenti, Oslo’ dan sonra en önemli limanıdır. Gemi yapımı (ülkenin en büyük tersaneleri), balıkçılık (balık ürünleri), dokuma, demir döküm, porselen, tütün, deri eşya, sabun, mobilya, kâğıt, piyano, halat, elektrik donanımı başlıca endüstri dallarıdır. Limandan, kömür, üzüm, tuz, yünlü dokuma, pamuk, makine, şeker dışalımı; metal ürünleri, balık dışsatımı gerçekleştirilir. Endüstri etkinliklerinin yanı sıra, ülkenin kültür odaklarından biri olan kent; 19. yüzyılda yazarlar, şairler, tiyatro sanatçılarının buluşma yeriydi. Norveç’in iki ünlü üniversitesinden biri olan Bergen Üniversitesi’nde 9.000 öğrenci öğrenim görür.

Tarih: 1070’te, Kral Olaf tarafından kuruldu. Norveç krallarının yönetiminde kısa zamanda gelişerek ülkenin önde gelen kentlerinden ve dinsel merkezlerinden biri oldu. 13.-14. yüzyıllarda bölgeye gelen Alman tüccarlar ticaret tekelini ele geçirdiler. 15.-16. yüzyıllarda, Hansa Birliği’nin kuzey ileri karakolu konumunu kazandı. 16. yüzyılda, Reform hareketleri sırasında kentteki dinsel yapıların çoğu zarar gördüyse de kent, 20. yüzyılın başlarına kadar etkinliğini sürdürdü, gelişimini yitirmedi. Üç büyük yangına (1702, 1855, 1916) sahne oldu. İkinci Dünya Savaşı’nda Alman işgalinde (1940-1945) kaldı.

Tarihsel Eserler: Çok sayıda müze (balıkçılık, doğa tarihi), sanat galerisi, Ulusal Tiyatro (1850), Bergenhaus-Kalesi, Rosenkranz Kulesi (1562), St. Mary Kilisesi (13. yüzyıl) kentteki başlıca tarihsel yapılarıdır.

Advertisement

Leave A Reply