Beriberi Hastalığı Nasıl Bir Hastalıktır?

0
Advertisement

Beriberi isimli B1 vitamini eksikliği sebebi ile oluşan hastalık ile ilgili olarak kısa ve temel bilgilerin yer aldığı yazımız.

Beriberi HastalığıBERİBERİ HASTALIĞI, Thiamine ya da B1 vitamini eksikliğinden oluşan hastalıktır. Hint dillerinden birinde “yapamam”, “öyle ağır hastayım ki hiçbir şey yapamam” anlamında kullanılan sözcükten adını alır.

Kuru ya da atrofik beriberi: Daha çok sinir sisteminin tutulması sonucu ortaya çıkar. Alt tarafta gevşek felç, adale erimesi, ağrılı dermansızlık ve refleks yokluğu, önde gelen belirtilerdir. Kalp büyümesi az görülür.

Çocuk beriberisi: Aşırı B1 vitaminin eksikliği bulunan annelerin yalnız meme sütüyle beslenen çocuklarında görülür. Kusma, havale, idrar azalması, vücudun suyla şişmesi, kalp yetersizliği belirtileridir. Ani ölümle sonuçlanabilir.

Kalp yetersizliği ile birlikte olan yaş biçimi: Yaygın vücut şişmesi (ödem) ve kalp yetersizliğiyle kendini belli eder. Beriberinin epidermik, yaygın biçimi kabuğu iyice soyulmuş pirinçle beslenen Uzakdoğu ülkelerinde (Çin, Japonya, Filipinler), açlık çeken ülkelerde (Hindistan), açlığa zorlanmış toplumlarda (İkinci Dünya Savaşı’nda tutsak kampları) görülmüştür. Avrupa’ da konserve yiyenlerde de görülür. B1 vitamini en çok mayalarda, tahıl tanelerinin kabuğunda, yenebilen bitkilerin kök, sap ve yapraklarında, süt ve tereyağında bulunur; çok duyarlı olduğu için pişirmeyle etkisini yitirir. Hastalar B1 vitamini tedavisiyle iyileşirler.

Advertisement

Leave A Reply