Beriberi Nedir? Beriberi Hakkında Kısaca Bilgi

0
Advertisement

Ülkemizde pek görülmeyen ve daha çok gelişmemiş bölgelerde görülen beriberi hastalığı ile ilgili kısaca bilgilerin verildiği sayfamız.

Beriberi Hastalığı
Yanlış beslenme ve B vitamini noksanlığından ileri gelen bir hastalıktır. Daha çok Güney Doğu Asya’da, Okyanusya’da, Brezilya ve Senegal’de görülür. Bulaşıcı değilse de, bazen bütün bir bölgeyi kapladığı, büyük dalgalar halinde yayıldığı olur.

Beriberi hastalığı bilgisizlik ve fakirlikle yakından ilgilidir. Bu bakımdan, her ırkta ve her yaş insanda görülebilir. Daha çok anneleri öğütülmüş pirinç yiyen süt çocuklarında sık sık rastlanır. Alkoliklerde, gebe kadınlarda daha kolay ilerlemek imkanlarını bulur. Yurdumuzda köylülerin yaptıkları kepekli ekmeklerde ve bulgurlarda B vitamini bol olduğundan bu hastalığa pek rastlanmaz.

Beriberi daha çok mide, bağırsak yolu ve sinir sisteminde kendini belli eder. Hasta zayıflar, bacak kasları körelir, kalp büyür. Ölüm oranı ise beriberi hastalığında yüzde yirmi civarındadır. Korunmak için bol miktarda B vitamini almalı, B vitaminlerini öldürmemek için yemekleri çok fazla pişirmemeli, fazla öğütülmüş maddeler yerine iyi cins buğdaydan yapılmış ekmek yemeli, yağsız et, süt, yumurta, taze sebzeler günlük besinin hiç olmazsa yarısını teşkil etmelidir.


Leave A Reply