Bering Denizi Hakkında Bilgi

0

Bering Denizi nerededir? Bering Denizi’nin coğrafi konumu, özellikleri, derinliği, kıyı ülkeleri nelerdir, hakkında bilgi.

bering deniziBering Denizi;Kuzey Pasifik (Büyük) Okyanusu’nun koludur. Yüzölçümü 2.292.000 km2, su hacmi 3.300. 000 km3, ortalama derinliği 1.400 m, en derin noktası 4.090 m (Aleut Adaları’nın batısı).

Advertisement

Batıdan Sibirya ve Kamçatka Yarımadası (Asya); doğudan Alaska (Kuzey Amerika), güneyden Aleut Adaları ile çevrilidir. Anadır (batıda), Norton, Bristol körfezleri (doğuda); Nunivak, St. Lawrence, St. Matthew, Pribilof, Komandor Adaları, Bering Denizi sınırları içinde kalır. Kuzeydoğu kesimleri bir ölçüde sığdır. Kış aylarında St. Matthew Adası’ndan Alaska kıyıları boyunca Bristol Körfezi’ne kadar olan kesimde buz kütleleri görülür. Kasım-temmuz arası buzlarla kaplı olduğundan, kuzeyi gemi ulaşımına kapalıdır. Alaska kıyılarındaki balıkçılık ve Pribilof Adası’ndaki kürklü ayıbalığı (fok) avcılığı bölgede yaşayan halkın başlıca geçim kaynağıdır. 19. yüzyıl sonlarında fok avcılığı türün yok olması boyutlarına ulaşınca, ABD ve İngiliz Kolombiyası arasında anlaşmazlık çıktı. Bu sorunu çözmek amacıyla Paris’te 1893’te uluslararası hakem uzlaşması düzenlenerek fok avlama koşullarını belirleyen kararlar alındı. Denize, 1728’de, Rusya adına araştırmalarda bulunan gezgin Vitus Bering’in adı verildi. Varlıkları saptanan petrol altın, kalay ve doğal gaz yatakları henüz işletilmemektedir.

BERİNG BOĞAZI, Alaska (Kuzey Amerika) Sibirya (Asya) arasında Kuzey Buz Denizi ile Bering Denizi’ni birbirine bağlayan boğazdır. Galler Prensi Burnu (Alaska) ile Dejnev Burnu (Sibirya) arası (88 km), Asya ile Amerika kıtalarının birbirine en yakın noktasıdır. Uluslararası Gün Değişim Çizgisi, boğazın ortasından geçer. Ekim-haziran arasında donan Bering’in en derin yeri 52 m’dir. Rus denizcisi Deinev tarafından bulunan (1648) boğaza, 1728’de bölgeyi araştıran Vitus Bering’in adı verildi.


Yorum yapılmamış

Leave A Reply