Bermuda Adaları Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Bermuda Adaları nerededir? Bermuda Adaları’nın coğrafi konumu, özellikleri, toplumsal yapısı, iklimi, tarihi hakkında bilgi.

bermuda-adalariBermuda Adaları; Kuzey Atlantik’te, Büyük Britanya Toprağıdır. Yüzölçümü 53.5 km2, merkezi Hamilton.

n yakın kara parçası olan Hatteras Burnu’nun (ABD, Kuzey Karolina Eyaleti) 1.185 km doğu güneydoğusunda yer alır. Balık oltası biçiminde dizilmiş 360’a yakın mercan adasından oluşan Bermuda Adaları’nın en büyüğü olan Bermuda, toplam yüzölçümün % 75’ini içerir. Köprülerle birbirine bağlanan öteki büyük adalar İreland, St. David’s, St. George’s, Somerset, Walford’dur. Adaların kuzeybatısında Gulf Streem geçtiğinden, iklim ılık ve yağışlıdır. Irmak bulunmadığından, içme suyu gereksinimi yağmur sularının biriktirilmesiyle karşılanır. Adaların yüzeyi ağaçlar (en çok rastlanan bermuda sediri) ve süs bitkileriyle kaplıdır; ince kumlu kumsallar, turizme elverişlidir. Adaların yalnız 20’sinde yerleşim vardır.

Nüfusun yarısından çoğunu Zenciler ve Melezler (% 61), geri kalanını Beyazlar (% 37) oluşturur. Adalarda İngilizce konuşulur. Turizmin ulusal gelir içindeki payı % 41’dir. Gemi onarımı, kozmetik, ecza, dokumacılık vb hafif endüstri etkinlikleri vardır. Sebze, zambak soğanı (ABD’ye) parfüm hammaddesi, turunçgil başlıca dışsatım ürünleridir. Besin, içki, tütün, yakıt, kimyasal ürünler dış ülkelerden sağlanır. Ticaret ilişkilerinde ABD ve Büyük Britanya ön sırayı alır.

Tarih: Bermuda Adaları’nın adı burayı bulan İspanyol denizci Juan de Bermudez’den (1515) gelir. Ancak, yörede bir kayalığa çarpıp gemisi batan İngiliz Amirali George Somers’in anısına uzun süre Somers Adaları olarak da anıldı. 1684’e kadar sömürgeci şirketlerin yönettiği adalar, bu tarihte Büyük Britanya’nın yönetimine geçti. Amerikan Bağımsızlık Savaşı, 1812 Savaşı, Amerikan İç Savaşı sırasında, gemi yapımı ve ticaret etkinlikleriyle önem kazandı. Atlas Okyanusu’ndaki stratejik konumu nedeniyle ABD, İkinci Dünya Savaşı’nda Bermuda’da bir hava deniz üssü kurdu (1941). Günümüzde, Büyük Britanya’nın koruması altında bulunan adalar, özerklik kazandı. 1970’lerin sonlarında güçlenmeye başlayan bağımsızlık hareketleri 1980′ lerde gerileyerek gündemden çıktı.

Advertisement

Leave A Reply