Beşiktaş İlçesi Tarihçesi – Hakkında Bilgi

0

Beşiktaş ilçesi nerededir? Beşiktaş ilçesinin özellikleri, tarihçesi, gezilecek yerleri hakkında bilgi.

besiktas-lcesiBeşiktaş;İstanbul’a bağlı ilçedir. Boğaziçi’nde, Avrupa yakasında, Dolmabahçe’den Emirgan’a kadar uzanan kıyı şeridi, Beyoğlu, Şişli, Sarıyer ilçelerinin sınırlarıyla çevrilidir. Ortaköy, Arnavutköy ve Bebek bucakları ile Levent ve Etiler de yönetim bakımından Beşiktaş’a bağlıdır. İstanbul’un en yoğun ticaret, endüstri ve yerleşim merkezlerinden biridir. Her açıdan merkezle birleşmiş durumdadır.

Advertisement

Tarihi: Beşiktaş’ın bilinen ilk adı Bizans döneminde İasonion idi. Daha sonra sırasıyla Sergion, Daphne (defne), Diplokionion, Gunella (beşik) adlarını aldı. Osmanlı döneminde Beşiktaş adının Barboros‘un kıyıya gemileri bağlamak için diktirdiği beş taştan; içi insan biçiminde oyuk bir taşın burada bulunmasından; Barbaros‘un Türbesi’ ne konulan Diplokionion sütunlarının beşiği andırmasından verildiği ileriye sürülür.

1453’te İstanbul alındığında burası küçük bir köydü. Kanuni Sultan Süleyman‘ın süt kardeşi Trabzonlu Şeyh Yahya Efendi’nin (öl. 1569) Çırağan Sarayı karşısında bir tekke yaptırarak buraya yerleşmesi, arkasından Kaptanıderya Barbaros Hayrettin Paşa‘nın günümüzdeki Deniz Müzesi’nin bahçesine yaptırdığı yalıda oturması, semtin giderek bayındırlaşmasına yol açtı. Daha sonraki yıllarda Beşiktaş’a birçok saray, yalı ve konak daha yapıldı. Lale Devri‘nde semt, altın çağını yaşadı. Vahdettin‘e kadar Osmanlıların son yedi padişahı ve yakınları Beşiktaş sınırları içinde yaşadıkları (Yıldız Sarayı, Dolmabahçe Sarayı, Ihlamur Kasrı, Feriye Sarayları vb). 114 yıl süren bu dönemde saray görevlilerinin ve yakınlarının da burada oturmaları nedeniyle semt tam bir saray çevresi niteliğindeydi. Cumhuriyet döneminde Barbaros Türbesi yakınlarındaki eski yapılar yıkılarak açılan alana Barbaros Anıtı dikildi (1944). 1950’lerden başlayarak semtteki ve özellikle Köyiçi’ndeki eski İstanbul Türk evleri yıkılarak yerlerine blok beton apartmanlar yapıldı. Günümüzde yok olan Beşiktaş Sarayı ve Hatice Sultan Sarayı dışında semtin önemli tarihsel yapıları şunlardır: Dolmabahçe Sarayı, Yıldız Sarayı, çoğu okul olarak kullanılan Feriye Sarayları, Ihlamur Kasrı, Çırağan Sarayı kalıntısı (günümüzde onarılarak otele dönüştürüldü), Sinanpaşa Camisi, Kılıç ali paşa Camisi, Barbaros Camisi, Hamidiye Camisi, Ertuğrul Camisi, Orhaniye Camisi, Yahya Efendi Tekkesi., Beşiktaş, Ortaköy, Arnavutköy ve Bebek’teki Rum kiliseleri.


Yorum yapılmamış

  1. MURAT KAYNAK on

    ŞİMDİ Kİ BAŞBAKANLIK ÇALIŞMA OFİSİ NİN TAM KARŞISINA GELEN KÖŞEDE OLAN ( ŞU AN YOK ) BENZİNLİĞİN FOTOĞRAFINI ARIYORUM !

Leave A Reply