Besinlerin Küflenmesini Ne Sağlar? Küfün Büyüme Koşulları ve Tehlikeleri

0
Advertisement

Besinlerde küflenmesinin nedeni nedir? Küfün büyüme ve gelişme koşulları nelerdir? Küf yemek tehlikeli midir? Riskleri nelerdir?

Besinlerin Küflenmesi

Küf sporları her yerdedir ve birçok suş yiyecek üzerinde büyür. Sporlar ekmek, peynir, et ve meyveye yerleşir ve karanlık, bazen bulanık lekeler gibi görünen meyve veren gövdelere dönüşür. Mavi peynir üzerinde yetişen Penicillium roqueforti gibi bazı iyi huylu suşlar aslında arzu edilir, ancak diğerleri alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bazı suşlar sizi hasta edebilecek mikotoksinler ve aflatoksinler üretir. Küf, gıda içinde ve yüzeyde büyür, bu nedenle basitçe kesmek güvenli değildir, atmak en iyisidir.

Küfün Büyüme Koşulları

Küf büyümek için dört şeye ihtiyaç duyar: su, yiyecek, uygun hava kalitesi ve sıcaklık. Her türlü su veya sıvı içeren yiyecekler küf oluşumuna karşı hassastır. Buna ek olarak, küf sadece kendi kendini beslemek ve büyümek için hazır gıdaya sahipse büyüyebilir. Küf, ölü veya ölmekte olan organik maddelerden beslenen ve sağlığınıza ve gıda kalitenize zarar verebilecek bir mantardır. Küf, nemli, karanlık ve serin koşullarda en iyi şekilde büyüyecek, ancak yüksek sıcaklıklarda da büyüyebilir. Küf en iyi 55 ila 70 santigrat derece arasında büyür.

Küf Gıdada Nasıl Büyür?

Minik küf sporları etrafımızdaki havadadır, bu da sağlığımız için ılımlılık açısından zararlı değildir. Bir spor bir yüzeye indiğinde, beslenecek su ve besinleri arar. Gıda küfü kolayca büyütebilir, çünkü küf oluşumunu teşvik etmek için genellikle mükemmel bir ortamda tutulur. Sıcaklık genellikle uygundur, hava kalitesi iyidir ve yiyeceğin kendisi büyümek için küfün ihtiyaç duyduğu besinleri ve suyu sağlar. Spor kökleştikçe, daha fazla spor yapmaya ve yemeğinizin yüzeyine hızla yayılmaya başlar. Bazı küfler yiyeceklerinizi 12 ila 24 saat içinde sarabilirken, diğerleri için bu haftalar sürebilir.

Advertisement

Küflerin Gıdadaki Tehlikeleri

Küf yendiği takdirde çok tehlikeli olabilir. Küf, ekmek, peynir ve mutfakta bırakılan meyve ve sebzelerde belki de en yaygın olanıdır. Herhangi bir öğe üzerindeki küfü yemek sizi çok hasta etme potansiyeline sahiptir. Sadece küflü kısmın kesilmesi, yiyeceği yemek için güvenli hale getirmez. Küf sadece yüzeyi sarmakla kalmaz, yemeğin derinlerine nüfuz etme yeteneğine sahiptir. Yiyeceklerinizde küf görürseniz, sadece bir noktayı değil, tüm porsiyonu incelemek en iyisidir. Buna ek olarak, yediğiniz yiyecekler birden fazla porsiyon paketinin bir parçasıysa, hepsini kontrol etmelisiniz – küf çok hızlı yayılabilir ve tüm yiyecek paketini istila edebilir.


Leave A Reply