Besni Nerededir?

0
Advertisement

Besni nerededir? Besni hangi ilimize bağlıdır? Besni ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

besniBesni; Adıyaman İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 4 bucağı (Çakırhüyük, Kızılin, Suvarlı, Şambayat) ve 62 köyü vardır. İlin batısında; doğudan Merkez, batıdan Gölbaşı, kuzeyden Malatya’nın Doğanhisar, güneyden Şanlıurfa’nın Bozova, Gaziantep’in Araban, Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçeleriyle çevrilidir.

İlçe topraklarının kuzey bölümü dağlıktır. Güneye doğru yükselti alçalır, yayla ve ovalara geçilir. Kuzeyde dağlık alanı oluşturan Akdağ (2.519 m) en yüksek noktadır. İlçe topraklarından doğan sular, güneydoğu yönünde akarak Fırat Irmağı’na katılır. Yazlar oldukça sıcak, kışlar soğuktur. Yıllık ortalama sıcaklık 16°C, yağış tutarı 784 mm’dir. Yamaçlar, verimi düşük meşe ormanlarıyla kaplıdır. Bozkır bitkileri geniş alanlara yayılır. Ekonomi, tarım ve ormancılığa dayanır. Buğday, arpa, mercimek, nohut, burçak, pamuk, pamuk tohumu, susam, üzüm, antepfıstığı ve kayısı başlıca tarımsal ürünlerdir. Koyun, keçi ve sığır beslenir. Deniz düzeyinden 1.150 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 45 km uzaklıktadır.

Cumhuriyet döneminde önce Malatya (1923-1916, 1933-1954), sonra Gaziantep (1926-1933), en son olarak da, 1954’te Adıyaman İli’ne bağlı ilçe konumu kazandı.

Advertisement

Leave A Reply