Besteci Nedir? Ne İş Yapar? Görev Sorumlulukları ve Çalışma Ortamı

0
Advertisement

Besteci nedir, nerede çalışır, ne iş yapar? Bestecilerin görev ve sorumlulukları, çalışma ortamı nasıldır? Meslek hakkında bilgi.

Besteci nedir?

İyi bir kulağınız mı mı? Orijinal müzik yaratmak sizin için bir tutku mu? Harika bir besteci olmak için gerekenlere sahip olabilirsiniz!

Besteci

Kaynak: pixabay.com

Besteciler, çeşitli medya eğlencesi türlerini üretmek için kullanılan orijinal müzikleri yazar ve yönetir.

Bir filmde, televizyon programında, oyunda veya video oyununda bir hikaye anlatmaya yardımcı olurlar. Oluşturdukları film müziği projeye uygun olmalı ve uygun ruh hali ve tonu aktarmalıdır.

Besteci ne iş yapar?

Besteciler, film müziği gerektiren her şey için müzik notaları oluşturur ve düzenler. Korolar, müzisyenler veya enstrümantal topluluklar tarafından kusursuz performanslar yaratmak için yazılan notaların teknik olarak doğru olması gerekir. Parçadan üretilen ses kayıtları stil açısından farklılık gösterir ve klasik, country, folk, caz, tekno veya pop türlerini yansıtabilir.

Notalar, bir oyundaki dramatik bir sahneye ruh hali veya duygu katabilir veya bir film veya video oyununda çığır açan bir aksiyon sahnesi için fırtınalı bir fon sağlayabilir.

Advertisement

Günümüzün en son teknoloji dünyasında, besteciler ayrıca dijital düzeyde ses kayıtlarını mükemmelleştirmek için gelişmiş elektronik ses ekipmanıyla birlikte çalışır. Besteciler, her bir kaydın armoni, ritim, melodi ve ton gibi teknik yönlerini düzenlemek için çalışır ve ardından bunları oldukça teknik kayıt ekipmanı ve yazılım paketleri ile mükemmelleştirir.

besteci

Besteciler ayrıca sözleşmelerinin gereklerini tartışmak için yönetmenlerle veya yapımcılarla görüşmek için zaman harcayacaklar. Tartışma, her sahnenin ruh hali ve tonu gibi konulara odaklanır, böylece besteci film müziğinin veya partisyonun hangi yöne gitmesi gerektiğini bilir. Beste hazır sayılmadan önce genellikle revizyonların yapılması gerekecektir.

Bir Bestecinin çalışma ortamı nasıldır?

Filmler, televizyon programları, video oyunları, oyunlar, reklamlar, şarkılar ve orkestraların tümü, bestecilerin projelerini tamamlamalarını gerektirir. Besteciler, çeşitli medya biçimleri için notalar oluşturmak ve düzenlemek için evden veya bir stüdyoda çalışabilirler. Ayrıca provalara gidip gelirler ve performansları yönlendirip ince ayar yaparlar.

Besteciler, geleneksel olarak çalışmalarını medya veya performans şirketleriyle sözleşme yaparlar. Bir projeyi bitirdikten sonra, başka bir şirkette veya hatta farklı bir şehirde olabilecek bir sonrakini ararlar. Sonuç olarak, besteciler çeşitli yerlerde genellikle uzun, düzensiz saatler çalışır.

Ses kaydı dünya çapında talep görüyor. Pek çok besteci, Londra, Paris veya New York gibi büyük metropol bölgelerdeki performans sanatları şirketleriyle çalışmak veya film müziklerine ilgi duymak için seyahat eder.

Advertisement

Beste Nedir? – Sözlük Anlamı

Beste ne anlama gelir? Beste kelimesinin terimler sözlüklerindeki anlamı, deyimler ve birleşik kelimelerin anlamları nedir?

Beste : Bir müzik eserini oluşturan ezgilerin bütünü
“Belki hâlâ o besteler çalınır / Gemiler geçmeyen bir ummanda” – Y. K. Beyatlı

beste yapmak (veya bağlamak) : bir müzik eseri yaratmak

aheste beste : Yavaş yavaş
“Tek başına Beyoğlu’nda elleri arkasında geriye kaykıla kaykıla aheste beste gezer.” – H. Taner


Leave A Reply