Beton ve Betonarme Nedir?

0

Beton neye denir? Betonun kullanım alanları nelerdir? Betonun tarihçesi. Betonarme nedir? Betonarmenin avantajları, kullanım alanları.

Beton; Kum, çakıl, cüruf, kırılmış taş, çimento, su gibi maddelerden yapılan ve her türlü yapı işlerinde kullanılan bir karışımdır.

Beton çok eski zamanlardan beri yapı işlerinde kullanılmıştır. Romalılar kireçli betondan, su yolları, köprüler hatta Napoli civarında bir de mendirek yapmışlardır. Ortaçağ’da Almanya’da Eifel civarında yapılan betondan binalar vardı. Fakat zamanla betonun inşaatta kullanılması unutuldu. 19. yüzyılın başlarında önce Fransa’da sonra da İngiltere’de ve Almanya’da yapı işlerinde yeniden betondan faydalanılmaya başlandı. 1816’da Fransa’da Dordogne Köprüsü yapılırken, 1834’de Cezayir, İngiltere’de Chaton ve Portsmouth Limanları tesislerinde, 1838 yılında da Almanya’da birçok yapılarda betondan faydalanıldı.

BETON NASIL HAZIRLANIR? TIKLAYIN.

Betonarme;Demir bir çubuktan iskeleti olan beton bir yapıya betonarme denir.

Demirden bir çubuk yeni yapılmış betonun içine konursa ve betonun iyice donması sağlanırsa, betonun sağlamlığı, basınçlara karşı dayanıklılığı arttırılmış olur. Donan bir betonun içinden demir çubuğu çekip çıkarmak çok zordur. Çünkü beton donarken büzülür, çeliğe iyice yapışır. Öte yandan, çeliğin de betonun da ısı farkıyla uzayıp kısalmaları aynıdır. Bu bakımdan bu iki madde birbirlerine çok iyi uyar. Ayrıca, betonun suyu donmaya yeter, demiri paslandırmaz.

Betonarme yangına karşı tam manasıyla bir güven sağlar. Daha çok yük taşır, sarsıntılara karşı dayanıklıdır. Tamir ve bakım masrafı azdır.


Leave A Reply