Beyaz Altın Nedir? Beyaz Altının Özellikleri Nelerdir?

0

Beyaz altın nedir? Beyaz altının içinde ne bulunur, içeriği ve çeşitleri, alaşımları nelerdir? Beyaz altının özellikleri hakkında bilgi.

Beyaz Altın Nedir? Beyaz Altının Özellikleri Nelerdir?

Beyaz altın, sarı altın, gümüş veya platin yerine kullanılabilen popüler bir alternatiftir. Bazı insanlar beyaz altının gümüş rengini normal altının sarı rengine tercih ederler, ancak gümüşün çok yumuşak veya çok kolay lekelenmesinden ve platinin maliyetinden dolayı beyaz altını tercih ederler. Beyaz altın içinde değişen miktarlarda sarı altın içerirken, aynı zamanda rengini hafifletmek ve dayanıklılık eklemek için bir veya daha fazla beyaz metal içerir. Beyaz altın alaşımını oluşturan en yaygın beyaz metaller nikel, paladyum, platin ve manganezdir. Bazen bakır, çinko veya gümüş eklenir. Bununla birlikte, bakır ve gümüş, havada veya ciltte istenmeyen renkli oksitler oluşturur, dolayısıyla diğer metaller tercih edilir. Beyaz altının saflığı karatlarda, sarı altın ile aynı şekilde ifade edilir. Altın içeriği tipik olarak metal içine damgalanır (örneğin, 10K, 18K).

Beyaz Altının Rengi

Rengi de dahil olmak üzere beyaz altının özellikleri, bileşimine bağlıdır. Çoğu insanın beyaz altının parlak beyaz bir metal olduğunu düşünmesine rağmen, bu renk aslında tüm beyaz altın takılara uygulanan rodyum metal kaplamadır. Rodyum kaplama olmadan, beyaz altın gri, mat kahverengi veya hatta açık pembe olabilir.

Uygulanabilen başka bir kaplama, bir platin alaşımıdır. Tipik olarak platin, sertliğini arttırmak için iridyum, rutenyum veya kobalt ile alaşımlıdır. Platin doğal beyazdır. Bununla birlikte, altından daha pahalıdır, bu nedenle fiyatı önemli ölçüde arttırmadan görünümünü iyileştirmek için beyaz altın bir yüzük elektroliz edilebilir.

Yüksek oranda nikel içeren beyaz altın, gerçek bir beyaz renge en yakın olma eğilimindedir. Soluk bir fildişi tonuna sahiptir, ancak saf altından daha beyazdır. Nikel beyaz altın rodyum ile kaplama gerektirmez ancak böyle bir kaplama ciltte alerjik reaksiyon meydana gelme riskini azaltacaktır. Palladium beyaz altın da, kaplama olmadan kullanılabilen başka bir güçlü alaşımdır. Palladium beyaz altın rengi soluk gri renktedir.

Diğer altın alaşımları kırmızı, mavi ve yeşil dahil olmak üzere ek altın renkleri ile sonuçlanır.

Beyaz Altın Alerjileri

Beyaz altın takılar tipik olarak altın paladyum-gümüş alaşımı veya altın-nikel-bakır-çinko alaşımından yapılmıştır. Bununla birlikte, yaklaşık sekiz kişiden biri, genellikle bir deri döküntüsü şeklinde, nikel ihtiva eden alaşıma reaksiyon gösterir. Çoğu Avrupa kuyumcu üreticisi ve bazı Amerikan kuyumcu üreticileri nikel beyaz altından kaçınırlar, çünkü nikel içermeyen alaşımlar daha az alerjiktir. Nikel alaşımı daha çok eski beyaz altın takılarda kullanılmıştır.

Beyaz Altın Üzerindeki Kaplamaların Bakımı

Platin veya rodyum kaplamaya sahip beyaz altın takılar, genellikle kaplamaya zarar vereceği için yeniden boyutlandırılamazlar. Mücevher üzerindeki kaplama zamanla çizilecek ve aşınacaktır. Rodyum kaplama tipik olarak her iki yılda bir değiştirilmelidir.


Leave A Reply