Beyaz Önlük Hipertansiyonu Nedir? Doktor Görmek Tansiyonunu Çıkarır Mı?

0
Advertisement

Beyaz Önlük Hipertansiyonu nedir, neden meydana gelir? Beyaz Önlük Hipertansiyonu nasıl anlaşılır, nedenleri hakkında bilgi.

Doktor

Beyaz Önlük Hipertansiyonu

Bazı insanlar tansiyonlarının evde normal olduğunu, ancak doktora gittiklerinde hafifçe yükseldiğini fark eder. Bu beyaz önlük sendromu veya beyaz önlük hipertansiyonu olarak bilinir. Sendrom adını, hastane ortamında beyaz önlük giyen doktorlar ve sağlık çalışanlarından alır.

Sağlıklı bir tansiyon ölçümü 120/80 mm Hg civarındadır. Bunun üstünde herhangi bir değer yüksek tansiyon olarak kabul edilir.

Beyaz önlük sendromu, tansiyonunuzu normalden daha yüksek seviyede tutabilir ve bu etki her zaman doktorla ilgili küçük bir kaygı sorunu değildir. Bazı insanlar için beyaz önlük sendromu daha ciddi bir tansiyonun belirtisi olabilir.

HİPERTANSİYON

Beyaz önlük hipertansiyonu, doktorunuzun ofisinde veya tıbbi ortamda meydana gelen yüksek tansiyondur. Doktorun ofisinde yüksek tansiyonu olanların, yüzde 15 ila 30’unun beyaz önlük hipertansiyonu kaynaklı olabilir. Beyaz önlük etkisini yaşamak, genel hipertansiyon sorununuz olduğu anlamına gelmez.

Advertisement

Aynı şekilde, hipertansiyonu olan bazı kişiler de, doktorun ofisinde yüksek tansiyon ölçümü almayabilir. Bu ikinci duruma maskeli hipertansiyon denir. Kan basıncı ölçümünüz doktorunuzun ofisinde normal bir aralıkta olurken normal şartlarda daha yüksek seyredebilir.

NEDENLERİ

İnsanların bir hastaneyi ziyaret ettiklerinde biraz endişe duymaları nadir değildir. Bu artan anksiyete, kan basıncı değerlerini hızlandırabilir.

Beyaz önlük hipertansiyonu, tansiyonunuzda geçici artışlara neden olur. Sadece ara sıra meydana gelirse ciddi görünmese de, bazı doktorlar beyaz önlük hipertansiyonunun gerçek hipertansiyonun öncüsü olabileceğine inanırlar. Aslında, bir çalışma da beyaz önlük hipertansiyonu olan kişilerin aşağıdaki risklerin artmış olduğunu göstermiştir:

inme
kalp krizi
kalp yetmezliği
diğer kardiyovasküler durumlar

Bir başka çalışmada, kalp hastalığından ölümün beyaz önlük hipertansiyonu ile güçlü bir şekilde ilişkili olduğu bulunmuştur.

Bu nedenlerle, bir tanıya varmak ve yüksek tansiyonunuz için tedaviye ihtiyacınız olup olmadığına karar vermek önemlidir.

Advertisement

Beyaz önlük sendromunu İle Başa Çıkmak

Doktorun muayenehanesinde tansiyonunuzu ölçtürmeden önce, doğru değerler için aşağıdaki ipuçlarını göz önünde bulundurun:

Rahatlayın

Tansiyonunuzu ölçtürmek için oturduğunuzda endişeli hissediyorsanız, doktorunuzdan veya hemşirenizden biraz beklemelerini isteyin, böylece sakin olabilirsiniz.

Farklı bir alana gidin

Daha doğru bir ölçüm elde edebilmek için herkesten uzak sakin bir bölgeye geçip geçemeyeceğinizi sorun.

Stresi atın

Endişeli veya stresli olduğunuzda sakin olmanıza yardımcı olacak bir teknik bulun. Örneğin, derin nefes alın ve yavaşça nefesi verin. Tansiyon ölçümünüzden önce bu nefeslerden birkaçını deneyin. Zihninizde bir şiir okuyarak dinlenmenize yardımcı olabilirsiniz.


Leave A Reply