Beykoz Nerededir?

0

Beykoz nerededir? Beykoz hangi ilimize bağlıdır? Beykoz ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

beykozBeykoz;İstanbul İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir.1 bucağı (Mahmutşevketpaşa), 18 köyü vardır. İlin ortakuzeyinde; doğudan Şile, güneyden Ümraniye ve Üsküdar ilçeleri, batıdan İstanbul Boğazı, kuzeyden Karadeniz ile çevrilidir. İstanbul’un, orman varlığı açısından en zengin birkaç ilçesinden biridir. Boğaziçi’nin Anadolu yakasının ortasında, kendi adıyla anılan koyun kıyısındadır. Vapur iskelesinin sol yanı Yalıköy, sağ yanı Beykoz diye anılır.

Advertisement

Osmanlı döneminde tabakhane olan yere aynı dönemde bir deri fabrikası (1810) ile bir kundura fabrikası (1884) kuruldu. Bu fabrikalar Cumhuriyet döneminde şimdiki Sümerbank Beykoz Deri ve Kundura Fabrikası’na devredildi. Paşabahçe Şişe Cam Fabrikası, Paşabahçe Tekel İspirto ve Rakı Fabrikası ve öteki önemli endüstri kuruluşlarıdır. Buğday, yulaf, mısır ve elma yetiştirilen başlıca tarım ürünleridir. Balıkçılık da önemli bir geçim kaynağıdır.

İlçede tarihsel açıdan önemli eserler Beykoz Camisi, Beykoz Kasrı, Hıdiv Kasrı, İshakağa Çeşmeleridir. İlçenin kuzeyde Karadeniz kıyısındaki Riva’dan güneyde Paşabahçe’ye kadar uzanan geniş alanında birçok mesire yeri vardır. Deniz kıyısında, arka taraflardaki ağaçlık ve yeşillik yerlerde de lokanta ve gazinolar bulunur. İlçenin hemen kıyısındaki Abraham Paşa Korusu ve 3 km kuzeyindeki, çevresi çeşitli ağaçlarla çevrili Kaymakdonduran mesire yeri, çok rağbet edilen bir gezi ve eğlence yerleridir. Yakın döneme kadar, akbaba cevizi, kalkanı, parçası, memba sularıyla ünü ülke çapına yayılan Beykoz’da, bu ürünler günümüzde kaybolmaya yüz tutmak üzeredir.


Leave A Reply