Beylikova Nerededir?

0

Beylikova nerededir? Beylikova hangi ilimize bağlıdır? Beylikova ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

beylikovaBeylikova; Eskişehir İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 17 köyü vardır. İlin doğusunda; batıdan ilin Alpu, kuzeyden Mihalıççık, güneyden Sivrihisar, doğudan Ankara’nan Polatlı ilçeleriyle çevrilidir.

Advertisement

İlçe topraklan dağ ve yaylalarla kaplıdır. İlçe merkezinin güneyinde Sivrihisar Dağları uzanır ve yükselti Karaburun Tepe’de 1.332 m’ye, güneydoğuda Karasivri Tepe’de 1.511 m’ye ulaşır. Porsuk Çayı ilçe merkezinden geçer. Karasal iklim egemendir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve yağışlı geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 11°C, yağış tutarı 330-340 mm’dir. Yağışın büyük bölümü kışın kar, ilkbaharda yağmur olarak düşer. Bozkır bitkileri ile seyrek olarak dağılmış meşe ve badem ağaçlan doğal bitki örtüsünü oluşturur. Ekonomi, tarım ve hayvancılığa dayanır. Buğday ve arpa en çok yetiştirilen tarım ürünleridir. Ayrıca çavdar, fasulye, nohut, fiğ, şekerpancarı, ayçiçeği ile meyvelerden üzüm, elma, armut yetiştirilir. Koyun ve keçi beslenir. Geleneksel el dokumacılığı yapılır. Porsuk Çayı vadisinde, deniz düzeyinden 757 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 72 km, Eskişehir-Ankara Karayolu’na 22 km uzaklıktadır. Eskişehir-Ankara Demiryolu, ilçe merkezinin 1 km kadar kuzeyinden geçer.

Daha önce Mihallıçık İlçesi’ne bağlı olan Beylikahır Bucağı, 19 Haziran 1987’de adı Beylikova’ya dönüştürülerek ilçe yapıldı.


Leave A Reply